Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Ekonomi

Yeni tertip 50 TL banknotlar 23 Mart’ta tedavülde

Merkez Bankası

Merkez Bankası, E9 Emisyon Grubu IV. tertip 50 TL banknotları 23 Mart 2020 tarihinden itibaren tedavüle verecek.

Merkez Bankası’nın Resmi Gazete’de yayımlanan konuyla ilgili ilanında şöyle denildi:
“1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu IV. tertip 50 TL banknotlar 23 Mart 2020 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.
“Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II. ve III. tertip 50 TL banknotlara kıyasla, IV. tertip 50 TL banknotlardaki imzalar Başkan Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya’ya ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.
“Söz konusu banknotlar üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II. ve III. tertipleriyle tamamen aynıdır.
“I., II., III. ve IV. tertip banknotlar birlikte tedavül edecek olup; IV. tertip 100 ve 10 TL
banknotlara ilişkin duyuru daha sonra yapılacaktır.”

“Kitle Fonlama Sistemi Faaliyeti”ni onayladı

Merkez Bankası(TCMB), Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) “Kitle Fonlama Sistemi Faaliyeti”nin MKK’nın gerçekleştirebileceği diğer faaliyetler çerçevesinde onaylanmasına karar verdi.
Merkez Bankası’nın Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili tebliğinde şöyle denildi:
“Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’nin “Kitle Fonlama Sistemi Faaliyeti”nin MKK’nın gerçekleştirebileceği diğer faaliyetler çerçevesinde onaylanmasına ve menkul kıymet mutabakat sistemi işletmek üzere 12/6/2015 tarih ve 10160/19759 sayılı Karar ile MKK’ya verilmiş olan faaliyet izni kapsamına alınmasına 20/6/2013 tarih ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile 28/6/2014 tarih ve 29044 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemlerinin Faaliyetleri Hakkında Yönetmeliğin 17 nci maddesi uyarınca karar verildi.”