Yemeksepeti işçilerinden kendilerine “nankör” diyen Nevzat Aydın’a suç duyurusu

24 Mart 2022 Perşembe

Yemeksepeti işçilerinden kendilerine “nankör” diyen Nevzat Aydın’a suç duyurusu

Yemeksepeti işçileri, kendilerine “nankör” diyen şirketin eski CEO’su Nevzat Aydın hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Düşük zam teklifine, zorlu çalışma koşullarına ve esnaf kurye modeline karşı haftalardır eylem yapan Yemeksepeti kuryeleri, kendilerine ‘Nankör’ diyen Yemeksepeti’nin eski CEO’su Nevzat Aydın hakkında, “iş ve çalışma hürriyetini tahdit”, “tehdit”, “hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlarından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

“SEFALET ÜCRETİNE KARŞI BAŞLATILAN BİR HAK MÜCADELESİDİR”

Çağlayan Adliyesi’ne gelen Yemeksepeti işçileri, “Nankör sensin Nevzat Aydın” pankartı açtı. Basın açıklaması gerçekleştiren Yemeksepeti işçilerinin eyleminde  Nakliyat-İş Genel Başkanı Küçükosmanoğlu şunları söyledi:

“Yemeksepeti işçilerinin mücadelesi sefalet ücretine karşı başlatılan bir hak mücadelesidir. Bugün Yemeksepeti eski CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın hakkında suç duyurusunda bulunmak için buradayız. Nevzat Aydın, sefalet ücretine karşı mücadele eden işçileri ‘nankörlükle’ suçlamış ve şimdi görevde olan Yemeksepeti CEO’sunu, işçileri işten çıkartması konusunda yönlendirmek istemiştir. Nevzat Aydın’ın işçi ve sendika düşmanlığını biz zaten biliyoruz; işkolu değişikliği yaparak sendikamız üyesi 2000 işçinin sendika üyeliğinin düşmesine sebep olmuştur.

“SUÇ DUYURUSU DİĞER İLLERDE DEVAM EDECEKTİR”

“Bugün burada sembolik olarak başlattığımız suç duyurusu diğer illerde devam edecektir. Türk Ceza Kanunu’nun 117. ve 118. maddesine göre Yemeksepeti işçilerine yönelik bir taraftan hakaret bir taraftan da işten atma tehdidi vardır. Yemeksepeti işçilerinin talepleri çok nettir. Yemeksepeti işçileri 5 bin 500 TL net ücret, işkolunun ‘Taşımacılık’ işkoluna geçirilmesi, sendikal faaliyetin güvence altına alınması, esnaf kurye modelinin kaldırılmasıdır.”

“REKABETİ KIZIŞTIRARAK HEDEF YAPTIRIYOR”

Yemeksepeti işçilerinin savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde ise şu ifadeler yer aldı:

“Ekmeğim için çalışmam, bu ülkenin bir vatandaşı olarak anayasal haklarımı kullanmak istemem ile sanki şahsıma bağ bağışlıyormuş gibi bir üslupla kendini Türkiye Cumhuriyeti devleti üzerinde görerek şahsımı tüm kamuoyu gözü önünde ‘nankör’ diyerek aşağılaması ve bu ekonomik ortamda ve hayat pahalılığında başkaca bu işi yapacak olanlara karşı rekabeti kızıştırarak paket servislerde yetiştirme gayretim bir yana diğer motor kuryelere hedef yaptırmak suretiyle açık ve yakın tehlike suçlarını işleyen bu kişiden şikâyetçi ve davacıyım.”

Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın, hakkını arayan emekçilere ‘nankör’ dedi!

Benzer Haberler