Yemek Kartları Derneği’nden “mevzuat değişikliği” açıklaması

Yayın tarihi: 14 Aralık 2022 Çarşamba 8:21 am - Güncelleme: 14 Aralık 2022 Çarşamba 3:30 pm

Çalışanların yemek kartlarının sadece yemek harcamalarında kullanılabileceği yönündeki haberlere Yemek Kartları Derneği’nden yalanlama geldi.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, bugünkü köşe yazısında yemek kartlarının artık market alışverişi için kullanılamayacağını, yalnızca yemek harcamaları için kullanılabileceğini öne sürdü.

Noyan Doğan’ın açıklamasında konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

‘Müşteri kaybı’ endişesi yaratan Yemek kartı kararı restoranları indirime yöneltti

SADECE YEMEK İÇİN KULLANILMASI GEREKİYOR

“İşveren, işyeri dışında yemek vermesi durumunda, bunu yemek kuponu, yemek kartı, yemek çeki gibi ödeme sistemleri ile verebilecek. Yemek kartı veya kuponu ile yapılan ödemeler, çalışana yardım gibi görülüyor ve vergi muafiyeti sağlanıyor. Yeni düzenleme ile bu şekilde yemek bedeli ödenmesi halinde günlük 51 lira üzerinden çalışılan gün kadarki tutar, prime esas kazanca dahil edilmeyecek, istisna tutulacak. Ancak yeni düzenleme kapsamında yemek kuponu, yemek kartı, yemek çeklerine yüklenen yemek bedellerinin sadece yemek yenilmesi için kullanılması gerekiyor.

YEMEK DIŞINDA KULLANIRSA İŞVEREN VERGİSİNİ ÖDEYECEK

Düne kadar işverenin yemek kartına yüklediği tutarı çalışan, isterse market alışverişinde ya da bir başka ihtiyacını gidermek için kullanabiliyordu. 1 Aralık tarihinden itibaren çalışan kartlardaki bu parayı sadece yemek için kullanacak, market alışverişi ya da bir başka nedenle kullanamayacak. Kullanırsa, işveren, ödediği bedeli, sigorta priminden istisna tutamayacak, vergisini ödeyecek.

ÇALIŞANLAR ENDİŞELİ

Bunu da bir örnekle anlatayım. İşveren, çalışanı için yemek kartına günlük 50 lira, 22 gün çalışma üzerinden de aylık 1.100 lira yemek bedeli ödedi. Eğer çalışan bu bedeli yemek için kullanırsa, işverenin ödediği 1.100 liranın tamamı istisna kapsamına girecek. Yok, çalışan bu bedeli market alışverişi gibi yemeğin dışında kullanırsa işveren bu tutarı prime esas kazançtan istisna tutamayacak. Özetle, çalışanlar endişelerinde haklı, bundan sonra yemek kartlarını yemek dışında başka hiçbir alışveriş için kullanamayacak.”

YEMEK KARTLARI DERNEĞİ: DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade ise yazı ve bu doğrultuda yapılan haberler üzerine bir açıklama yaptı. Öner Piyade, “Yemek kartlarında değişen bir şey yok” dedi.
Piyade, şunları söyledi:

“Yemek kartlarında değişen bir şey yok. Yemek kartlarının restoran ve marketlerde yemek ve tüketime hazır gıda dışında kullanılmasının vergi istisnasına konu olmaması hususu, 2008 yılında yayınlanan ve halen yürürlükte olan 382 sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde düzenlenmiştir. Bu kapsamda 1 Aralık 2022 itibarıyla çalışanlara verilen yemek ücreti konusundaki yeni mevzuat, yürürlükteki mevzuattan farklı bir düzenleme getirmemektedir.”

Geçinemediğini söyleyen vatandaş gözyaşlarını tutamadı