Yatılı Kur’an kursunda öğrencilere “pide” dayağı! Soruşturma başlatıldı

Yayın tarihi: 26 Ağustos 2023 Cumartesi 7:47 pm - Güncelleme: 26 Ağustos 2023 Cumartesi 7:48 pm

Yatılı Kur’an kursunda izinsiz pide yedikleri için 20 öğrenciyi darbeden Kasap Berkay N. ve Belletmen Tarık D. hakkında soruşturma başlatıldı.

Amasya’da yatılı Büyükağa Kur’an Kursu’na salı günü akşamı dışarıdan pide getirildi. Öğrenciler pidelerden yedi. Binaya getirilen adaklık hayvanları kestiği ve kurumda resmi görevi bulunmadığı öğrenilen Kasap Berkay N. iddiaya göre 20 öğrenciyi yemekhanede toplayarak ‘pideleri idareden izinsiz yedikleri’ gerekçesiyle sopayla darp etmeye başladı. Darp olayına kursta belletmen olarak görev yapan Tarık D. de katıldı.

NTV’de yer alan habere göre ertesi sabah kurstan bir öğrenci hastaneye gitti. Vücudundaki morlukları gören doktor durumu polise bildirdi. Kurs yöneticileriyle iletişime geçen polis, 24 saat kayıt yapan güvenlik kamerası görüntülerini incelemeye aldı. Darp olayının görülmesi üzerine Berkay N. gözaltına alındı

Yaptıklarından pişman olduğu öğrenilen Berkay N. çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Belletmen Tarık D.’nin ise kurstaki görevine son verildiği öğrenildi.

İDARİ VE ADLİ SORUŞTURMA

Konuyla ilgili Amasya Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimiz merkez Büyükağa Kur’an Kursu’nda yatılı kalan öğrencilerimizin darp edilmesi olayı ile ilgili olarak sorumlular hakkında gerekli adli ve idari soruşturma başlatılmış olup, konu valiliğimizce titizlikle takip edilmektedir” denildi.

Kuran kursunda yatılı eğitim gören 12 yaşındaki çocuk ahırda asılı halde bulundu