Yardım eden eski MİT görevlisi gözaltında: Yerlerini onun ihbar ettiğini iddia etti

Yayın tarihi: 14 Eylül 2023 Perşembe 10:12 am - Güncelleme: 14 Eylül 2023 Perşembe 10:12 am

Yunanistan’da öldürülen altı Türk olayıyla ilgili olduğu belirtilen Barış Boyun’a yakın bir isim, “Meslekten ihraç edilen eski MİT görevlisi olan Süleyman D. gençlere yardım ediyordu. Gençleri İtalya’ya ulaştıracaktı. Ancak gençlerin yerini karşı tarafa bu şahıs bildirmiş. Şimdi bu şahıs Yunanistan’da gözaltında” dedi.

Yunanistan’da 6 Türk vatandaşının infaz edildiği olayda yaşamını yitiren kişilerin adamı olduğu ifade edilen Barış Boyun’a yakın isim Halk TV’ye konuştu.

Yaşanan infaz nedeniyle Barış Boyun’un çok üzgün olduğunu belirten Boyun’a yakın isim, “İçlerinden sadece Ersu Büyüktunç, Barış Boyun’un çok yakınıydı. Asıl hedefte Ersu’ydu diyebiliriz. Diğerleriyle bir ilgisi yoktu. Bu cinayet geçmişten bugüne gelen bir husumetten yaşandı. Barış Boyun daha önceden Şahinler grubuna yakındı. Daha sonra onlardan da bir kopuş yaşadı. Ancak bu cinayet Şahinler sürecinde Boyun’un duruşuna dayanıyor. Tabii ki infazı Şahinler yapmadı. Ancak eski bir bakana yakınlığıyla bilinen grup yaptı. Bizler kimin neyin talimatını verdiğini biliyoruz” dedi.

“ÜZERLERİNDE SAHTE KİMLİK VARDI”

Bu infazın zamanlamasının da manidar olduğuna dikkat çeken yakın isim, “Böyle yoğun bir gündem de bu olay yaşandı. Barış Boyun Kürt kökenli bir vatandaş. Bu camia da bu nedenle sorunlar yaşadı. Rahatsızlık duydular. İnfaz edilen gençlerin arabasında valizler vardı. Üzerlerinde ise sahte kimlik vardı. Şimdi onların kim oldukları tespit edilecek ve sonrasında defnedeceğiz. Gençlerin tek amacı vardı. Türkiye’den İtalya’ya gelerek iltica etmekti” ifadelerini kullandı.

“KAÇIN MESAJI DOĞRU DEĞİL”

“Meslekten ihraç edilen eski MİT görevlisi olan Süleyman D. gençlere yardım ediyordu” diyen isim, “Gençleri İtalya’ya ulaştıracaktı. Ancak gençlerin yerini karşı tarafa bu şahıs bildirmiş. Şimdi bu şahıs Yunanistan’da gözaltında. Evinden yüklü miktarda para ve silah çıkmış. Tüm süreci takip ediyoruz. Ayrıca basında bizlerin infazı önceden haber aldığımız ve gençlere ‘kaçın’ mesajı attığımız yazıldı. Bu doğru değil” ifadelerini kullandı.

BARIŞ BOYUN SORUŞTURMASI

Peki bu çatışmalar devam edecek mi sorumuza ise Boyun’a yakın isim, “Onu biz değil Allah bilir” şeklinde yanıt verdi.

Halk TV’nin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden aldığı bilgiye göre ise öldürülen isimlerin tamamının Barış Boyun ile ilişkisi bulunduğu için haklarında yürütülen soruşturmalar bulunuyordu.

Hesaplaşma mı? Yunanistan’da 6 Türk öldürüldü!