Yapılan Hazine’den müteahhitlere servet transferidir – ANINDA MANŞET

11 Ağustos 2020 Salı

Tuncay Mollaveisoğlu’nun sunduğu Anında Manşet’in bugün ki konukları, CHP’li Gökhan Günaydın, Tarihçi Prof. Dr. Ergün Aybars ve Ekonomist Prof. Dr. Duran Bülbül oldu.

➤CHP, yeni yönetimini oluşturdu.
➤Doların tırmanışı durmuyor Türkiye nereye sürükleniyor?
➤Ekonomide yakın dönemde neler olacak?

Duran Bülbül, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

“Düşük faizlerle müteahhitlere kamu bankalarından krediler verildi. Düşük faizle verilen kredilerde aradaki fark ne olacak? Görev zararı olarak bankalar Hazine’den alacak. Peki Hazine’den ödeniyorsa bunu kim ödeyecek? Yurttaşlar ödeyecek” ifadelerini kullanan Bülbül, “Ekonomi zaten krizde. Kriz daha da yoğunlaşacak. Bu krizin sonucunda ev alanlar, bu evlerin parasını ödeyemeyecek. Ödeyemeyeceği için karşımızda yine bankaların elinde büyük bir gayrimenkul stoğu oluşacak. Burada yapılan esasen Hazine’den müteahhitlere servet transferidir. Müteahhitlere karşılıksız servet transferi yapılmıştır. Siz koronavirüste işinden atılanlara yardım yapamıyorsunuz ama müteahhitlere Hazine’den servet transferi yaptık. Bir müddet sonra göreceksiniz ki bir mortgage kriziyle karşı karşıya kalacağız. Bu ev sahibi olduk diyen insanlar bir müddet sonra satmak zorunda kalacaklar ya da bankalar el koymak zorunda kalacak” dedi.

Duran Bülbül, dövizdeki yükselişi değerlendirdi.

Reel enflasyonun 40’lar civarında olduğunu söyleyen Bülbül, “Siz dünyaya bunları kamufle eder, saklarsanız; size ne yatırımcı gelir, ne sıcak para gelir, ne döviz gelir. Kimse size para vermez” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler