Yanardağ’dan RTÜK Başkanı’na açık çağrı: 24 Temmuz’da TELE1’e bekliyorum

29 Haziran 2022 Çarşamba

RTÜK, Emre Kongar ve Merdan Yanardağ’ın İstanbul’da 6 kadının maruz kaldığı erkek şiddetine ilişkin yorumları nedeniyle TELE1’e ceza verdi. Yanardağ cezaya tepki gösterdi, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e çağrı yaptı.

İstanbul Bahçeşehir’de site bahçesinde bira içen bir grup kadın 5 erkek tarafından saldırıya uğramıştı. Olaya ilişkin gözaltına alınan 3 kişiden 2’si tutuklanmıştı. Söz konusu saldırıya TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve gazeteci Emre Kongar ’18 Dakika’ programında tepki göstermişti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kongar ve Yanardağ’ın konuya ilişkin yorumları nedeniyle TELE1’e ceza kesti. Yanardağ cezaya TELE1’de yayınlanan ‘4 soru 4 yanıt’ programında tepki göstererek, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i TELE1’e davet etti. Yanardağ, “Bu cezaların gerekçesini canlı yayında tartışalım, kendisi bağımsız ve adil davrandığını bize anlatsın” ifadesini kullandı.

İktidarın sopası RTÜK’ten TELE1, Halk TV ve KRT’ye bir ceza daha

‘BU KEZ SEBEP ÇOK VAHİM’

“Buradaki yorumda yanlış olan nedir? Neyi savunuyorsunuz? Zorbalığı mı savunuyorsunuz? Evinin bahçesinde içki içenlere saldırmayı mı savunuyorsunuz? Evinin bahçesinde içki içenlere saldırmayı eleştirmeyi mi suç sayıyorsunuz?” diyen Yanardağ, şunları kaydetti:

“RTÜK ve Maliye Bakanlığı’nın kumpasını daha yeni bozduk. TELE1 seyircilerinin ve dostlarının desteğiyle. Hepsi var olsun, sağ olsun, çok teşekkür ediyorum. Onlar bize çok büyük bir güç veriyorlar. Denir ya kumpası daha dün bozduk, bugün ilk toplantısında TELE1’e bir ceza daha kestiler. Bu kez gösterdikleri sebep çok vahim.

‘HESABINI YARGI ÖNÜNDE VERECEKLER’

Siteye yeni taşınmış bir grup, kendi evinin bahçesinde içki içen kadınlara müdahale ediyorlar, saldırıyorlar. Haneye tecavüz var bir kere. Ben buradan RTÜK’e sesleniyorum; bu müdahale özel hayata müdahale değil de nedir? Dokunuyor ağır geliyor onlara. Özel hayata müdahale, başörtülü bacılarımıza müdahale diyerek iktidara gelen bir parti var. O partinin militanları zannediyorlar bugün RTÜK’ü yönetenler, üyelik yapanlar… Ayıptır. Bunun hesabını hukuk önünde yargı önünde verecekler.

Merdan Yanardağ: TELE1’in borçları ödendi, lisans tehlikemiz kalmadı

‘ZORBALIĞI MI SAVUNUYORSUNUZ?’

Buradaki yorumda yanlış olan nedir? Neyi savunuyorsunuz? Zorbalığı mı savunuyorsunuz? Evinin bahçesinde içki içenlere saldırmayı mı savunuyorsunuz? Evinin bahçesinde içki içenlere saldırmayı eleştirmeyi mi suç sayıyorsunuz? Neyi suç sayıyorsunuz? Ne yapacağız vermeyecek miyiz bu haberi? Bakın A Haber, yandaş medya hakkında yüzlerce binlerce şikayet var. Bunların bir tanesini sonuçlandırmış değiller.

EBUBEKİR ŞAHİN’E AÇIK ÇAĞRI

Bu karara itiraz edeceğiz ve dava açacağız. Rahmetli Şahin Mengü ile biz RTÜK hakkında bir dava açmaya hazırlanıyorduk. Yaşamını yitirdi ve bu yarıda kaldı. Biz onu sürdüreceğiz. Bu böyle olmaz, yeter artık. Bu nereye kadar sürecek? Ben buradan protesto ediyorum bu cezaları. Ne yapmam lazım? Gelin sizinle bir fikir düellosu yapalım. Gelin burada tartışalım. Gazetecilik, sansür, basın özgürlüğü nedir? Tartışalım, 24 Temmuz’dan itibaren. 24 Temmuz Abdulhamit’in sansürünün kaldırıldığı ve Jön Türkler’in iktidara geldiği gündür. Ben buradan ilan ediyorum; 24 Temmuz’da Ebubekir Şahin’i TELE1’e bekliyorum. Kanalımız kendisine açıktır, RTÜK Başkanı’dır. Burada kendisi nezaketle ağırlanacak, saygıyla uğurlanacaktır. Bu cezaların gerekçesini bir tartışalım, kendisi bize bağımsız ve adil davrandığını anlatsın. Teke tek çıkalım.”

HALK TV VE KRT’YE CEZAYA TEPKİ

RTÜK ayrıca Sedat Peker’in iddialarını haberleştirdiği için Halk TV ve KRT’ye de para cezası kesmişti. Bu cezalara da tepki gösteren Yanardağ, “Halk TV ve KRT’ye de Sedat Peker’le ilgili haberlere yer vermiş diye ceza veriyorlar. Bu kardeş televizyon kuruluşlarının bu haberleri nasıl verdiklerini biliyoruz. Ne bir suç örgütünü, ne bir çete liderini, ne bir suçu övdüler. İddialar neyse onları teker teker sıraladılar” dedi.

TELE1’e haciz ve satış operasyonu!

Benzer Haberler