Virüs unutuldu… Yasağın ardından yürüyüşe çıktılar!

11 Mayıs 2020 Pazartesi

İstanbul, Ankara ve İzmir dâhil olmak üzere 24 şehirde koronavirüs salgınıyla mücadele etmek amacıyla hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı gece yarısı itibariyle sona ermesiyledi.2 gündür evlerinden çıkmayan vatandaşlar dışarıya çıktı. Sokağa çıkan vatandaşların maske takmayı ihmal etmediği görüldü.

Normalleşmenin ilk gününde trafik eskiye döndü…

Yasağın kalkmasıyla birlikte çalışmaya başlayan taksici Âdem Bellisoy, “İki gündür yasaktaydık. Şuanda işe çıktık. Durakta bekliyoruz” dedi. Yasağın kalkmasıyla dışarıya çıkan bir başka kişi ise, “Bankamatiğe uğradım. İşimi hallettim, şimdi eve gidiyorum” dedi. Eşiyle birlikte hava almaya çıkan bir çift ise hem yürüyüş yaptı hem de hatıra fotoğrafı çektirdi. Hava almak istediklerini belirten çift, “Hanımla birlikte yürüyüşe çıktı. Evde sıkılıyoruz” diye konuştu.

Vaka sayısı düştü sokaklar doldu! ‘2’nci dalga gelebilir’

İSTİKLAL CADDESİ’NDE YÜRÜYÜŞ YAPTILAR

İstanbul dahil 24 şehirde hafta sonu ilan edilen sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle birlikte insanlar sokağa çıktı. Taksim İstiklal Caddesi’nde yasağın kalkmasıyla birlikte vatandaşlar yürüyüş yaptı.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında İstanbul’unda içinde bulunduğu 24 şehirde ilan edilen sokağa çıkma yasağı gece yarısından itibaren sona erdi. Yasağın sona ermesiyle birlikte insanlar dışarıya çıktı. Dışarıya çıkan vatandaşlar Beyoğlu’ndaki Taksim İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yaptı. Daha önceki haftalara göre daha az insanın yürüyüş yaptığı İstiklal Caddesi’nde bazı vatandaşların maske taktığı ve sosyal mesafe kuralına uyduğu gözlenirken bazı vatandaşlar ise eş ve arkadaşlarıyla el ele tutuşarak yürüyüş yaptı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ SONA ERMESİYLE İSTANBUL TRAFİĞİ HAREKETLENDİ

İstanbul, Ankara ve İzmir’in de içinde bulunduğu 24 şehirde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından İstanbul trafiğinde hareketlilik başladı.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler nedeniyle İstanbul, Ankara ve İzmir’in de içinde bulunduğu 24 şehirde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından İstanbul trafiğinde hareketlilik başladı. Sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından vatandaşlar sokağa çıktı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde Anadolu’dan Avrupa’ya geçişlerde ve Avrupa’dan Anadolu’ya geçişlerde trafik yoğunluğu oluştu. Köprüde yapılan çalışmaların da bölgede trafik oluşmasına etkisi oldu. Yasağın sona ermesiyle yoğunluğun yaşandığı bir diğer nokta ise Cevizlibağ oldu. D-100 Karayolu Cevizlibağ geçişinde trafik hareketliği gözlendi.

BURSA’DA VATANDAŞLAR SOKAKLARA AKIN ETTİ

Bursa’da 2 gün süren kısıtlamanın sona ermesiyle birlikte vatandaşlar gece yarısından itibaren sokağa çıktı. Kısıtlamanın kalktığı ilk dakikalarda trafikte yoğunluk yaşanırken, İnegöl ilçe merkezine gitmek isteyen vatandaşlar ise polis engeliyle karşılaştı.

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs salgınının kontrol altına alınması amacıyla alınan tedbirleri kapsamında 23 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanan 2 günlük sokağa çıkma kısıtlaması, gece yarısı saat 00.00’da sona erdi. Kısıtlamanın kalktığı ilk dakikalarda Bursalı vatandaşlar yağışlı havaya rağmen sokağa çıktı. Gece yarısından sonra kentin işlek caddelerinde trafik yoğunluğu yaşandı. Çok sayıda vatandaş, Altıparmak Caddesi, İzmir-Ankara karayolu ve Kent Meydanı’nda trafik yoğunluğunun yaşanmasına neden oldu.

İLÇE MERKEZİ GİRİŞLERİNE POLİS ENGELİ

İnegöl ilçesinde de kısıtlamanın sona ermesinin ardından yağışlı havaya rağmen vatandaşlar sokaklara çıkmasıyla ilçe merkezinde trafik yoğunluğu yaşandı. Merkeze uzak birçok mahallede oturanlar araçlarıyla ilçe merkezine giderken polis engeliyle karşılaştı. Ahmet Akyollu, Nuri Doğrul ve İstiklal caddelerinde kontrol noktaları oluşturan ekipler araç geçişlerine izin vermedi.

ANKARA’DA TRAFİK HAREKETLENDİ

Ankara’da, İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında uygulanan 48 saatlik sokağa çıkma yasağı sona ermesinin ardından trafikte hareketlilik başladı.

İçişleri Bakanlığı’nca koronavirüs tedbirleri kapsamında 24 şehirde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının gece yarısı itibariyle sona ermesinin ardından, Ankara’nın işlek noktalarından olan 15 Temmuz Kızılay Milli İrade meydanında trafik yoğunluğu oluştu.

Öte yandan, polis ekiplerince, kontrol noktalarında durdurulan araçların ‘yol izni’ olup olmadığı kontrol edilirken, yasak sonrası açılma ihtimali olan market, büfe benzeri işletmeler denetlendi.

Benzer Haberler