Vergi rekortmeni iş insanına kargo tuzağı! 19 milyon euroluk icra başlatıldı

18 Temmuz 2022 Pazartesi

İzmir’de birçok defa vergi rekortmeni olan iş insanı Seylan Yaz, dolandırıcıların ağına yakalandı. Kargocu kılığında gelen dolandırıcılar Yaz’a kargo teslim ederek imzasını aldı. Yaz hakkında 19 milyon euroluk icra takibi başladı.

Med-Kim Kimya Sanayi Genel Müdürü Seylan Yaz, 13 Şubat 2020’de İzmir Alsancak’taki şirket binasındayken PTT görevlisi olduğunu iddia eden kargo görevlisi geldi. Görevli, Yaz’a İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan gönderilen bir paket olduğunu söyledi.

Sabah gazetesinin haberine göre; Yaz,  kargo görevlisinden kimlik kartı görmek istedi. Kargocu ise, kartın araç içerisinde kaldığını isterse gidip alabileceğini söyledi. Teslim evraklarının listesinde birden fazla kişinin bilgilerinin ve imzalarının olduğunu gören Yaz, çalakalem bir imza ile kargo paketini teslim aldı.

19 MİLYON EUROLUK İCRA

Kutuyu açan Yaz, paket içerisinde Vergi Usul Kanunu’nun yer aldığı bir kitapçık ve İngilizce broşürler gördü. Kargo paketinin aynı gün gönderildiğini de fark edince, iş insan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatılırken bir süre sonra iş insanı Seylan Yaz hakkında, düzenleme tarihi 31 Mayıs 2019, ödeme tarihi ise 28 Ağustos 2020 olan 19 milyon euroluk (330 milyon lira) tek senetle icra takibi başlatıldığı ortaya çıktı.

Döviz bürosunda 225 bin euro dolandırıcılık

 SENET ALACAKLISI ROMANYA’DA DOLANDIRICILIK YAPMIŞ

Takip ve senet alacaklısı görünen Abdülbaki T’yi tanımadığını ifade eden Yaz, icraya itiraz edip savcılığa durumu bildirdi. Tunçdemir’in Romanya’da pek çok dolandırıcılık eylemine adının karıştığı ve ceza aldığı belirlendi.

İncelenen kamera görüntülerinde PTT görevlisi kılığına girerek Yaz’ın imzasını alan ve sahte senetle icra takibi başlatan altı şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

15 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ

Tutuklanarak cezaevine gönderilen Abdülbaki T. ve 5 şüpheli hakkında fikir ve eylem birliği içerisinde dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle 15’er yıl hapis istemiyle dava açıldı. Dava, ilerleyen günlerde Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Hürriyet yazarı tek telefonla ikna oldu

 

 

Benzer Haberler