Uzmanlar uyarıyor! “Aracınızı kışa hazırlayın yoksa ciddi maliyetler ödersiniz”

Yayın tarihi: 19 Ekim 2023 Perşembe 12:24 pm - Güncelleme: 19 Ekim 2023 Perşembe 12:24 pm

Yaz mevsiminin sona ermesiyle birlikte sıcak günler geride kalırken, uzmanlar araç sahiplerini uyardı. otomobillerini soğuk havaya hazırlamaları konusunda uyarıyor. Bakımların ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, araçların bakımlarının yapılmaması durumda ciddi maliyetlerin ortaya çıkabileceği uyarısını yaptı.

Uzamanlaar kış mevsimine girilmesiyle birlikte araç sahiplerinin, otomobil bakımlarını ihmal etmemeleri konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, araçlardaki sıvı kontrolleri ve periyodik bakımlarının önemine dikkat çekti. Konya’da soğuk havaların hissedilmesiyle araç sahiplerine yapılması gerekenler hakkında uyarılarda bulunan araç bakım uzmanları, araçların mutlaka bakımdan geçmesi gerektiğini ifade etti.

Bakımlar yapılmaması nedenityle araç motor suyunun donmasının motora büyük zarar verdiğini anlatan teknik servis uzmanı Ural Zeybek, “Öncelikle araç bakımı periyodik bakım olarak yapılması gerekiyor. Periyodik bakımlar yapıldıktan sonra özellikle, kış aylarının yaklaşmasıyla antifriz, cam suyu, lastik dış ölçümleri yapılarak, kış lastikleri de bu dönemde hayati önem arz etmekte. Bu bakımlar yapılmaması sebebiyle araç motor suyunun donması motora büyük zarar verdiği gibi vatandaşlara da yüksek maliyetli zararlar verebilir. Aracın motorundaki suyun donmasıyla araç revizyona gidecek kadar işlem yapılmaktadır. Lastiklerin mevsime uygun olmaması nedeniyle kazalarda kaçınılmaz olabiliyor. Cam suyunun donmasıyla camların temizlenme işlemi yapılamamaktadır” dedi.

Periyodik bakım sonrası araç ağır bakımlarının da önemli olduğunu vurgulayan servis uzmanı Ural Zeybek, “Araçların normal bakımlarının yanında ağır bakım aşaması var. Debriyaj baskı balatasının değişimi, triger kayışının değişimi, kış aylarının gelmesi sebebiyle aracın ön bölümlerinde bulunan rot başı, Z rodlar, amortisörlerinde kontrol edilmeden yola çıkılmaması gerekiyor. Bir önemli nokta ise kış lastiğinin takılıp, sürücülerimizin takip mesafesini kesinlikle koruması gerekiyor” diye konuştu.