Uzmanlar Google’ın yeni özelliği için endişeli: Son derece tehlikeli

Yayın tarihi: 19 Mayıs 2024 Pazar 5:16 pm - Güncelleme: 19 Mayıs 2024 Pazar 5:16 pm

Google‘ın kullanıcıları dolandırıcılık ihtimaline karşı uyarmak için geliştirdiği yapay zeka özelliği ile kullanıcıların konuşmalarını dinlemesi planlanıyor. Uzmanlar bu özelliğin “inanılmaz derecede tehlikeli” ve “korkunç” olduğunu iddia etti.

Google’ın kullanıcıları dolandırıcılık ihtimaline karşı uyarmayı amaçlayan yeni özelliği endişeye neden oldu. Bu araç, insanların telefon görüşmelerini dinlemek ve bunların bir dolandırıcılık gibi görünüp görünmediğini tespit etmek için yapay zeka teknolojisini kullanıyor.  Bu hafta düzenlenen ve Google’ın yeni yapay zeka araçlarını duyurduğu “I/O” etkinliğinde bu özellik de kamuoyuna sunuldu. Google bu özelliğin de tam olarak ne zaman kullanıma sunulacağını bildirmedi.

“KORKUNÇ”

Şirket ayrıca ne tür konuşmaların yapay zekanın dolandırıcılık algısını tetikleyeceği konusunda da bilgi vermedi. Ancak şirket bu özelliğin, telefonlarda çalışmak üzere tasarlanmış yapay zekasının yakın zamanda piyasaya sürülen çok daha küçük bir versiyonu olan Gemini Nano’ya dayandığını söyledi.

Google telefon görüşmelerinin tüm dinleme ve analizinin o telefonda yapılacağını yani özel konuşmaların sunucularına gönderilmeyeceğini belirtti. Duyurusunda “Bu korumanın tamamı cihazda gerçekleşiyor, böylece konuşmanız size özel kalıyor” dedi.

Ancak yine de güvenlik uzmanları, telefon görüşmelerini bu şekilde dinlemenin “inanılmaz derecede tehlikeli” ve “korkunç” olduğunu öne sürdü.

Yapay zekanın babası ‘Para zenginlere gidecek’ diyerek uyardı

”KONUŞMALARI TARAMANIN ÖNÜNÜ AÇIYOR”

Aramalar cihazda kalsa bile yapay zekanın aramaları dinlemesine izin vermenin başka sorunlara yol açabileceği belirtildi.

Mesajlaşma uygulaması Signal’ın başkanı Meredith Whittaker, “Bu inanılmaz derecede tehlikeli. Kullanıcı konuşmalarını cihaz düzeyinde ve merkezi şekilde taramanın zeminini hazırlıyor” diye konuştu.

13 yıl boyunca Google’da çalışan ve politikalarına karşı iç protestoların düzenlenmesine yardımcı olan Whittaker, teknolojinin kullanımının hızla yaygınlaşabileceğini söyledi.

Rekabet Kurumu’ndan Google’a günlük para cezası

Kaynak: NTV