Dile kolay! 67 yıl aynı gazetede yazdı. Sami Kohen hayatını kaybetti

Yayın tarihi: 18 Ekim 2021 Pazartesi 11:29 pm - Güncelleme: 19 Ekim 2021 Salı 9:51 am

Milliyet Gazetesi yazarı Sami Kohen tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybetti. Sami Kohen,  1954 yılında göreve başladığı Milliyet gazetesinde 67 yıl aralıksız köşe yazdı.

Sami Kohen, 25 Eylül 2021 tarihindeki son köşe yazısında Angela Merkel’in ardından Almanya’nın nasıl bir politika izleyeceğini yorumlamıştı.

Dış siyaset konusundaki köşe yazılarıyla tanınan, Gazeteci Albert Kohen’in oğlu Sami Kohen, bir süredir böbrek yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi görüyordu.

İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Milliyet Gazetesi Yazarı, sürekli basın kartı ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü Sahibi Sami Kohen vefat etti.

TGC’DEN MESAJ

ABD dahil 10 büyükelçilikten “Osman Kavala” için çağrı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Sami Kohen’in vefatının ardından bir baş sağlığı mesajı yayınladı. Mesajda şu görüşler yer aldı:

“Çok uzun yıllardır aralıksız gazetecilik ve yazarlık yapan Sami Kohen’i ne yazık ki kaybettik. Dış haberler alanında başarılı ve örnek çalışmalarıyla tanıdığımız Sami Kohen’in ailesine, sevenlerine ve Milliyet Gazetesi çalışanlarına baş sağlığı ve sabır diliyor, acılarını paylaşıyoruz.”

SAMİ KOHEN KİMDİR?

Sami Kohen, 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Gazeteci Albert Kohen’in oğlu olan Sami Kohen 1939-1949 yılları arasında Ladino ve Fransızca dillerinde çıkarttığı “La Boz de Türkiye” (Türkiye’nin Sesi) gazetesini babasının vefatından sonra Türkçe olarak önce “Türkiye’nin Sesi” ve sonra “Haftanın Sesi” adları altında yayınladı.

Tan, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gazetelerinde çalıştı. 1954 yılında Milliyet gazetesinde çalışmaya başladı. Milliyet Gazetesi’ndeki köşe yazarlığının yanı sıra ABD’de yayınlanan “Christian Science Monitor” ve New York Times gazetelerinde de makaleler yazdı. 1954 yılından bu yana aralıksız olarak Milliyet Gazetesinde yazarlık yaptı. Anılarını 2007 yılında Sami Kohen Dünyanın Yazısı adı altında bir kitap olarak yayınladı.

Usta gazeteci Sami Kohen 93 yaşında hayata veda etti