Ukrayna AB üyeliği prosedürlerini tamamladı yanıt bekliyor

18 Nisan 2022 Pazartesi

Ukrayna AB üyeliği prosedürlerini tamamladı yanıt bekliyor

Rusya’nın askeri operasyonundan sonra Avrupa Birliği’ne “hızlandırılmış aday” olmak isteyen Ukrayna, gerekli evrakları tamamladı. Kiev, AB’den olumlu yanıt almayı beklediklerini bildirdi.

Ukrayna Başbakanlık Ofisi, Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik başvurusu için gerekli evrakların tamamlandığını açıkladı.

Duvar’ın Reuters’tan aktardığına göre; Ukrayna Başkanlık Ofisi’nin başkan yardımcısı Ihor Zhovkva, Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik başvuru sürecinin tamamlandığını açıkladı. Ukrayna devlet televizyonuna konuşan yetkili, “Ukrayna tarafı AB’ye üyelik başvurusu için gerekli evrakları tamamladı. Avrupa Komisyonu’nun Ukrayna’nın üyelik kriterlerine uygun olup olmadığı konunda incemelerini tamamlamasını bekliyoruz. Yanıtın olumlu olmasını bekliyoruz” dedi.

Zhovkva, Avrupa Konseyi’nin 23-24 Haziran’da yapılacak toplantısında Ukrayna’ya AB üyeliği için aday ülke statüsü verilmesini beklediklerini de ifade etti.

“HIZLANDIRILMIŞ SÜREÇ”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e 8 Nisan’da yaptığı ziyarette ülkenin AB’ye üyelik başvuru sürecinin hızlandırılacağı sözü vermişti.

Avrupa Birliği’ne üye hükümet ve devlet başkanları, Ukrayna Lideri Zelenski’nin Rusya’nın askeri operasyonundan sonra “acil olarak hızlandırılmış bir prosedür ile AB’ye katılma” talebine onay vermemişti. AB mevzuatında “hızlandırılmış adaylık” diye bir sürecin olmadığını belirten liderler, “adaylık yerine yakın ilişki” kurulmasını istemişti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte,  11 Mart’ta AB üyeliğiyle ilgili olarak birliğin mekanizmasında “hızlı bir prosedür olmadığını” hatırlatarak, “Ukrayna’nın AB’ye katılımı, eğer olacaksa, uzun vadeli bir konudur. Üyelik başvurusu ihtimalinden bağımsız olarak, Ukrayna’ya destek verdiğimizi ve yoğun bir şekilde birlikte çalışmak istediğimizi teyit edeceğiz” demişti.

 

Avrupa Birliği Ukrayna’dan sonra Gürcistan ve Moldova’nın üyelik sürecini başlattı

Benzer Haberler