Avrupa Birliği Ukrayna’dan sonra Gürcistan ve Moldova’nın üyelik sürecini başlattı

11 Nisan 2022 PazartesiDRİFT YAPTI, SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI

Utku K'nin otomobili ile drift yaparken çektiği görüntüleri sosyal medyadan paylaştığı ortaya çıktı. Otomobili ile süratli bir şekilde ilerlediği görülen Utku K, trafikte ilerleyen araçların arasında makas atarak tehlikeli hareketler yaptı. Ayrıca otomobilin ön konsolunda duran silah ise dikkatlerden kaçmadı. Polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor." />

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Von der Leyen, geçtğimiz günlerde başkent Kiev’e giderek Ukrayna Lideri Zelenski’ye AB üyeliği başvurusu için gerekli formu verdi. AB Komisyonu üyes Varhelyi, aynı formların Gürcistan ve Moldova’ya verildiğini açıkladı.

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada bugün Lüksemburg’da Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Ilia Darchiashvili’ye AB üyeliği başvurusu için gerekli formu verdiğini duyurdu.

İLK ADIM

Varhelyi “İlk adım. Çok hızlı gitmeye hazırız. Bu yüzden ne kadar hızlı doldurursanız, AB Konseyi’ne o kadar hızlı görüş sunabileceğiz.” ifadesini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen de 8 Nisan’da Kiev ziyaretinde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e aynı formu teslim etmişti.

Anket niteliğindeki söz konusu form, AB Konseyi’nin talep ettiği üzere, alınan yanıtlar temelinde ülkelerin AB üyelik başvurusu hakkında Komisyonun görüşünün hazırlanmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Bugün AB ülkelerinin dışişleri bakanları Ukrayna ana gündemiyle Lüksemburg’da bir araya geliyor.

 

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye 430 milyon euro

Benzer Haberler