Twitter’da ‘sarı tik’ dönemi! İşte sarı tik, gri tik ve mavi tik arasındaki fark

Yayın tarihi: 13 Aralık 2022 Salı 4:55 pm - Güncelleme: 13 Aralık 2022 Salı 4:55 pm

Twitter ‘mavi tik’ özelliğini değiştirdi. Yeni rozetler sarı, gri ve mavi renk olarak üç kategoriye ayrıldı. Peki sarı, gri ve mavi tik ne anlama geliyor?

Twitter’ın çok konuşulan mavi tik (onaylanmış hesap) özelliğine değişiklik geldi. Geçtiğimiz ay kimlik hırsızlığı ihtimali nedeniyle ‘mavi tik’ uygulamasını duraklatmak zorunda kalan Twitter, onaylanmış hesapları sarı tik, gri tik ve mavi tik olarak üçe ayırdı. Twitter’ın yeni özelliği bugün itibarıyla Türkiye’ye de geldi.

Peki sarı, gri ve mavi tik ne anlama geliyor? İşte mavi tik, gri tik ve sarı tik rozetlerinin anlamı…

Twitter resmi onay rozetini kademeli olarak, işletme hesapları için sarı renkle, devlet ve çok taraflı hesaplar için gri onay işaretiyle değiştireceğini duyurdu.

Ücretli aboneler, kullanıcı adlarını veya profil fotoğraflarını değiştirebilecek ancak onay süreci sonuçlanıncaya kadar “mavi tik” işareti geçici olarak hesaptan kaldırılacak.

MUSK DUYURMUŞTU

Twitter’ın sahibi Elon Musk, şirket hesaplarının sarı ve hükümet hesaplarının gri renkli tik işaretlerine sahip olacağını belirterek “Şirketler için altın renkli, hükümetler için gri renkli, bireyler için ise mavi renkli (ünlü olsun ya da olmasın) doğrulama işareti kullanılacak. Tüm doğrulanmış hesaplar, işaret etkinleştirilmeden önce manuel olarak doğrulanacaktır. Bu durum acı verici ama gerekli” açıklamasını yapmıştı.