Türkiye’den Sırbistan’a aşı turuna büyükelçilikten uyarı

11 Nisan 2021 Pazar

Türkiye’den Sırbistan’a aşı turuna büyükelçilikten uyarı

bir firma Türiye’den Sırbistan’a 70 eurodan başlayan fiyatlarla aşı turu yapması büyük tartışmalara neden oldu. Öte yandan Türkiye’nin Belgrad elçiliği, şu an bu durumun mümkün olmadığını açıkladı.

Rusya’nın ardından Türkiye’den Sırbistan’a da Covid-19 aşısı için turlar düzenlendiği ortaya çıktı. Bir tur şirketi sosyal medyada yaptığı paylaşımda, ‘çift kişilik odalarda kişi başı 700 eurodan başlayan fiyatlarla’ Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a Pfizer/BioNTech aşısı için turlar düzenlediğini duyurdu. Ancak Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği yetkilileri, şu an için böyle bir durum olmadığı konusunda uyarıda bulundu.

exp-ert Destination Management isimli tur şirketinin paylaşımında, ilk doz aşı için 23-25 Nisan’da, ikinci doz için de 14-16 Mayıs’ta olmak üzere 21 gün arayla iki Belgrad seyahati vaat ediliyor. Cumhuriyet gazetesine konuşan firma yetkilileri, aşı turu için çok yoğun talep aldıklarını ve telefonlarının sürekli meşgul olduğunu söyledi. Acente yetkilisi, ‘turun yasal olduğunu, Sırbistan Sağlık Bakanlığı’nın aşı olanlara aşı kartı verdiğini ve Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın şu an için bu uygulamaya müdahale etmediğini’ de savundu.

Ancak Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği, geçmişte Türk vatandaşlarının Sırbistan’da Covid-19 aşısı olabileceğine dair çağrı yapmış olsalar da, şu an bu durumun mümkün olmadığını açıkladı. Sırbistan Sağlık Bakanı Ana Brnabic’in artık yurt dışından gelenlere aşı yapılmayacağını açıkladığına da dikkat çekiliyor.

Benzer Haberler