Türkiye’de dört milyon kişi günlük 15 lira ile geçinmeye çalışıyor

26 Mart 2022 Cumartesi

Türkiye’de dört milyon kişi günlük 15 lira ile geçinmeye çalışıyor

CHP’li Şevkin, Türkiye’de resmi verilere göre günlük 34 liradan az geliri olan 12 milyon kişi olduğunu belirterek, “15 TL’ye geçinen 4 milyon 157 bin kişi, sürekli yoksulluk içinde olanlar ise 11 mil­yon 216 bin 601 kişi”nin olduğunu açıkladı.

Türkiye, AKP iktidarının ekonomi politikaları ile günden güne fakirleşiyor. İktidarın faiz yükseltmeme ısrarından sonra Türk Lirası tarihi değer kaybederken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Türk Lirası şu an en zayıf durumunda” dedi. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şahin, yoksullaşan Türk halkının acı tablosunu ortaya koydu. Şahin,  resmi verilere göre Türkiye‘de günlük 34 liradan az geliri olan 12 milyon 267 bin kişi olduğunu belirterek günde 15 lira geçinmeye çalışan 4 milyon 157 bin kişinin olduğunu açıkladı.

Bilal Erdoğan: ABD’de 3 bin dolar kazanan Türkiye’de 5 bin TL kazanandan daha kötü şartlarda yaşıyor

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, 1 Ocak-18 Mart ara­sında icra ve iflas daireleri­ne 2 milyon 290 bin yeni dosya geldiğini, toplam dosya sayısının da son bir yılda 1 milyon 263 bin adet artarak 23 mil­yon 524 bine ulaştığını söyledi. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları ise 200 milyon lira daha artarak 27.6 milyar lira oldu.

11 MİLYON KİŞİ YOKSUL

Şevkin, TBMM’de yap­tığı açıklamada, ‘’Resmi verilere göre Türkiye’de günde 34 TL’den az geliri olan 12 milyon 267 bin kişi var. Türkiye’nin en yoksulları günde 15 TL’ye geçinen 4 milyon 157 bin kişi, sürekli yoksulluk içinde olanlar ise 11 mil­yon 216 bin 601 kişi” dedi.

KREDİ BORCU ARTIYOR

“Bir avuç saray oligar­kından başka herkes borçlu” diyen Şevkin, “Vatandaşların sadece bankalara olan kredi kartı ve tüketici kredisi borcu 1 trilyon 52 milyar liraya ulaştı. Takipteki borçlar ise 58 milyar lirayı bulu­yor” bilgisini verdi.

“FATURA 84 MİLYONUN SIRTINDA”

CHP milletvekili Mü­zeyyen Şevkin şunları söyledi: “Hazine’nin en son yaptığı ve yıllık faizi yüzde 8.63’e kadar yük­selen dış borçlanmada ol­duğu gibi, çok yüksek reel faizler ödemeden dı­şarıdan borçlanmakta zorlanan Türkiye ekonomisinin ge­lecek 12 aylık dönemde ödemesi gereken dış borç miktarı 171.6 milyar dolardan 174 milyar dolara yükseldi. Bir avuç tefeciye tüm muslukları açıyorsunuz ama faturasını 84 milyonun sırtına yüklüyorsunuz. Türkiye’nin kaynak­larını bu kadar hovardaca harcamaya hakkınız yok. Bunun hesabı elbette sorulacak. Yoksulun ahı elbette bir gün sizi devirecek.”

Erdoğan hayat pahalılığını kabul edince Bakan Varank dile geldi: Oldukça sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz

Benzer Haberler