Turizm çalışanları da Türkiye’yi terk ediyor!

Yayın tarihi: 28 Mayıs 2024 Salı 9:49 am - Güncelleme: 28 Mayıs 2024 Salı 9:49 am

Türkiye’de yaşanan beyin göçü turizm sektöründe sıçradı. Turizm sektöründe çalışan on binlerce kişi başta Mısır olmak üzere rakip ülkelere gitti. Turizmciler açığı kapatmak için Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkelerden öğrencileri getiriyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, Antalya’da tatile gitmeye bütçesi yetmeyen Türkler, yurt dışında alternatif seçenek arayışına yönelirken, turizm sektörünün de personelini rakip ülkelere kaptırdığı ortaya çıktı. Pandemiden bu yana 100 bin turizm çalışanının yurt dışına gittiği tahmin ediliyor. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Yönetim Kurulu gazetecilerle bir araya geldi. TTYD Başkanı Oya Narin, “Pandemi öncesi yeteri kadar insan kaynağımız vardı. Ancak bu insan kaynağını tutamadık. Hizmet sektöründe güvenlikten kuaföre, servisten aşçıya herkesi Arap Yarımadası transfer ediyor” dedi. Turizm çalışanlarının bu ülkelerde ayda 3-5 bin dolar arasında maaş alabildiklerine dikkat çeken Narin, “Biz o kadar sıkıntı çekiyoruz ki Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan’da okullarla anlaşma yaparak Antalya’ya personel çekiyoruz. Bu ülkelerden gelenlere 500-600 dolar maaş artı yeme, yatma veriyoruz” dedi.

Beyin göçü! 12 bin akademisyen Türkiye’yi terk etti

AÇIĞI KAPATMAK İÇİN KIRGIZLAR, TÜRKMENLER GELİYOR

Gazetecilerin “Kaç turizm çalışanı gitmiştir” sorunu yanıtlayan TTYD Başkan Yardımcısı Mehmet Nane ise “Pandemi ve sonrasında 100 bini geçmiştir. Üst yönetimde, kilit noktalarda, garson, aşçı hep Türkler var” ifadelerini kullandı. Nane, Mısır’da Sharm-El Sheikh’teki otellerde personelin önemli bir bölümünü Türk olduğuna da dikkat çekti. Oya Narin, Türkiye’de sahil şeridinin 5 yıldızlı otellerle dolu olduğuna işaret ederek, “4, 3, 2 ve 1 yıldızlı tesisler olmadığı için daha düşük bütçeli grupları alamıyoruz” dedi. İspanya’da 500 bin yatağa yakın rezidans olduğuna işaret eden Mehmet Nane ise “Rezidans uzun kalışlar için çok önemli. Rezidansların da önünün açılması sektör açısından son derece önemli” dedi.

TURİSTLER İÇİN DE PAHALI

Türkiye’de turistler için de fiyatların rakiplere göre daha pahalı olduğuna işaret eden TTYD Başkan Yardımcısı Mehmet Nane, “Kendinizi turist olarak düşünün. Geçen sene geldiniz, bir bardak içecek aldınız 18-20 liraydı, yani 1 Euro’nun altında satın aldınız. Bu sene o içecek 40 lira oldu ama döviz artışı daha az gerçekleşti. Doğal olarak 1 Euro ile artık o içeceği alamıyorsunuz” dedi. Nane, yüksek enflasyonun maliyetleri artırmasının yanı sıra döviz kurlarının da yüzde 40 civarında arttığına dikkat çekti.

 

Kaynak: TELE1