Tunç Soyer: İYİ Parti olmasa da İzmir’de bir kayıp olmaz

7 Eylül 2023 Perşembe

Her partinin ayrı ayrı seçime girmesini sağlıklı bulduğunu belirten Tunç Soyer İYİ Parti ile ittifak yapılmaması halinde İzmir’de CHP için hiçbir kaybın olmayacağını söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener her yerde seçime ayrı gireceklerini açıklarken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer karara ilişkin ilk değerlerndirmesini yaptı.

‘GENEL SEÇİMLE YEREL SEÇİMİN DİNAMİKLERİ ÇOK FARKLI’

İzgazete’den Gizem Taban’a konuşan Soyer “Anlaşılan o ki genel seçimlerde olduğu gibi bir çatı ittifakı kurulmayacak gibi… Ama ben zaten ilk günden beri söylüyorum, Sayın Genel Başkanımıza da arz ettim. Genel seçim ile yerel seçimin dinamikleri çok farklı… Yerel seçimlerde ittifak zaten her ilin, her ilçenin kendine özgü koşulları içinde kurulur. Bunu serbest bırakmak birkaç fayda yaratır. Her partinin, kendi sözü neyse, eğilip bükülmeden söyleme imkanı olur. Seçmen daha kolay tercih yapacak bir seçenekle karşılaşır. Bu aynı zamanda başkan adaylarına da hareket alanı bırakır. Her partinin kendi söylemleriyle, politikalarıyla, yerel yönetim deneyimleriyle seçmenin karşısına çıkmasını sağlıklı buluyorum. O nedenle bu konuda herhangi bir olumsuz fikir taşımıyorum” diye konuştu.

Akşener: İstanbul ve Ankara dahil her yerde seçime ayrı gireceğiz

‘REKABET HER ZAMAN FAYDALIDIR’

Soyer, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in İzmir için Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı konusunda Ümit Özlale’yi işaret etmesi hakkında ise “Rekabet her zaman faydalıdır. Bunda herhangi bir beis yok” dedi.

‘İZMİR’DE HİÇBİR KAYIP OLMAZ’

Soyer, İzmir’de İYİ Parti ile İttifak yapılmaması halinde CHP için bir kayıp olup olmayacağına ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi: “İzmirlilerin çok net bir duruşu ve tercihi var. Bu duruş kolay sarsılacak bir şey değil. İzmirliler en net, demokrasiye sahip çıkar. İzmir’de demokratik bir seçim süreci yaşanacak, sonuna kadar da demokrasi işleyecek. Bu son derece sağlıklı bir süreç olacak. Ben kayıp olacağını düşünmüyorum. Hiçbir kayıp olmaz.”

Siyaset uzmanı Mehmet Ali Kulat, Akşener’in çıkışını değerlendirdi! “Tek bir vilayet alamaz”