TTB’den doktorları hedef gösteren imam hakkında suç duyurusu

18 Temmuz 2022 Pazartesi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), grev yapan doktorları “Öldürmez misin sen, dövmez misin, sövmez misin? Buna fırsat vermeyelim ya” diyerek hedef gösteren imam Ahmet Gür hakkında suç duyurusunda bulundu. Gür’ün “görevi sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma”, “suç işlemeye tahrik”, “halkın kin, düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçlarından cezalandırılması talep edildi.

TTB, can güvenliklerinin sağlanması için grev yapan doktorları hedef alan Konya Kayalar Camisi’nin imamı Ahmet Gür hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu metninde, grev eylemlerinde acil hastaların, diyaliz hastalarının, acil ve riskli gebelerin, çocuk acillerinin, kanser hastalarının, yoğun bakım hastalarının bakımının aksatılmadığı, yoğun bakım ve yatan hastaların tıbbi zarar görmemeleri için özel gayret gösterildiği hatırlatıldı.

İmamın sözlerinin hekimlerin yaşam hakkının ihlali de dahil her türlü davranışı meşrulaştırmaya çalıştığının vurgulandığı suç duyurusunda; “görevi sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma”, “suç işlemeye tahrik”, “halkın kin, düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçlarından kamu davası açılması ve imamın cezalandırılması talep edildi.

NE OLMUŞTU?

Konya Şehir Hastanesi’nde bir güvenlik görevlisi tarafından öldürülen Dr. Ekrem Karakaya’nın ardından meslektaşları tüm yurtta protesto gösterileri düzenledi. Türk Tabipleri Birliği de 7- 8 Temmuz’da grev kararı aldı.

Doktorların grev kararıyla birlikte Konya’da bulunan Kayalar Camisi İmamı Ahmet Gür’ün hutbe sırasında söyledikleri gündem oldu. Videoda Gür’ün şunları söylediği görüldü:

“Doktor öldürüldü deyip de bunu devletin aleyhine, milletin aleyhine ya. Dün hastanelerin hiçbirisi görev yapmadı. Günlük iğne yaptıracak adam var, günlük serum alacak adam var, tedavi olacak adam var. Yani bu ne getirir? Daha fazla doktorların öldürülmesini getirir, tahriktir. Geçen hafta anlatmadım mı kadın cinayetlerini. Televizyonda göstere göstere kadın cinayetlerini çoğalttık. Sen vardın hastaneden boş döndün. İğne yapılacak, oğlun ölecek elinde. Doktor da dedi, git bugün grevdeyiz. Öldürmez misin sen? Dövmez misin? Sövmez misin? Buna fırsat vermeyelim ya. Herkes akıllı olsun kardeşim.”

Tepkilere neden olan bu sözlerin ardından Konya Valiliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı imam hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Doktorları hedef alan imam açığa alındı

Benzer Haberler