TRT ABD’de 4 yılda 6 milyon 159 bin dolar harcadı

21 Nisan 2022 Perşembe

Yılmaz Polat

TRT’nin ABD’de yaptığı AKP ağırlıklı yayının faturası çok ağır.

ABD Adalet Bakanlığı’nın , siyasi kimliği bulunduğu gerekçesiyle lobi faaliyetleri yapan kurumlar statüsüne aldığı TRT World Washington’da dört yılda (6 milyon 159 bin 774 dolar) harcadı.
Lobi şirketleri gibi her 6 ayda bir Adalet Bakanlığı (Yabancı Ülke Temsilcileri Kayıt Yasası- Foreign Agents Registration Act) FARA’ya bildirimde bulunan TRT’nin yaptığı astronomik harcama (2018-2019-2020- 2021) yıllarını kapsıyor.

Harcamaların yıllara göre dağılımı şöyle:

2018: 3 milyon 76 bin 704 dolar
2019: 1 milyon 463 bin 90 dolar
2020: 1 milyon 39 bin 980 dolar
2021: 580 bin dolar

TRT, yabancı siyasi parti temsilcilikleri ve lobi şirketlerinin yaptığı gibi mali kaynaklarını, yaptığı harcamaları, yapılan temasları FARA’ya bildirmek zorunda.

ABD Kongresi Radyo ve Televizyon Muhabirleri Derneği (RTCA), Adalet Bakanlığı’nın (FARA) ‘lobi faaliyeti’ yapan kuruluş statüsüne aldığı TRT World muhabirlerine verdiği basın tanıtım kartını iptal etmişti.

RTCA’ya göre, Kongre kuralları medyanın ‘herhangi bir kişi, şirket, kuruluş veya hükümet için lobi, reklam, tanıtım veya tanıtım çalışmalarına katılmasını’ yasaklıyor.

İngilizce yayın yapan TRT World’ün ilginç bir örgütlenmesi var.
Resmi adı ‘TRT Amerika Inc.’
Yani ABD’de örgütlü bir şirket.
‘TRT Amerika Inc’ Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını eski genel müdür yardımcısı Tuncay Yürekli yapıyor.
TRT World (TRTAmerika Inc) Washington’da bir stüdyodan yayın yapıyor  ve çok sayıda çalışanı var.
‘ABD’de izlenme oranı nedir?’ derseniz, elimizde bir ölçüm yok ama ABD’de yaşayan Türklerin bile böyle bir kanaldan haberi olmadığını biliyoruz.
Asıl önemli bir soru da yüzbinlerce doların kimlere ödendiği?
FARA belgesinde yer alan ‘Freelancers’ diye adlandırılan (serbest iş yapan ama gazeteci mi yoksa başka bir meslekten mi) belli olmayanlar kimler acaba?

 

Benzer Haberler