Toshiba’yı ikiye bölme planı ‘şimdilik’ reddedildi

24 Mart 2022 Perşembe

Toshiba’yı ikiye bölme planı ‘şimdilik’ reddedildi

Japon firması Toshiba’nın ikiye bölünmesi planı ‘şimdilik’ reddedildi. Nihai kararın haziran ayında alınması bekleniyor.

Japon elektronik üreticisi Toshiba olağanüstü hissedarlar toplantısında, firmanın ikiye bölünmesi planı müzakere edildi. Toplantıda, şirket yönetiminin teklif ettiği ikiye bölünme planı, hissedarların oylarının basit çoğunluğunu elde edemedi.

En büyük ikinci hissedar olarak tanınan 3D Investment Partners’ın, firmanın “satışı dahil alternatiflerin” müzakeresi teklifi de reddedildi. “Tavsiye niteliğindeki” oyların “yasal olarak bağlayıcı” olmadığı söz konusu süreç, şirket yönetimi ile hissedarlar arasındaki anlaşmazlığa dikkat çekiyor.

Toplantı sonrası konuşan Toshiba Üst Yöneticisi (CEO) Şimada Taro, “Hissedarlarımızın düşünceleri temelinde, kurumsal değerin artırılması için tüm seçenekleri değerlendireceğiz” dedi.

Bölünme planlamasını yapan eski CEO Tsunakawa Satoşi ise, “firma içi yeniden yapılanmanın yönetimde istikrarsızlığa yol açtığını” belirterek, mart başında istifa etmişti.

Yaklaşık 150 yıllık piyasa geçmişiyle Toshiba’nın, “yeniden yapılanma ve reform” sürecini, hazirandaki olağan hissedarlar toplantısında nihai karara bağlaması bekleniyor.

Benzer Haberler