‘Tırpan’ operasyonunda yüzlerce gözaltı

Yayın tarihi: 24 Aralık 2021 Cuma 9:26 am - Güncelleme: 24 Aralık 2021 Cuma 12:18 pm

Emniyet Müdürlüğü ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, 28 ayrı suç örgütüne yönelik 27 ilde operasyon başlattı. ‘Tırpan’ adı verilen operasyonda suç örgütü üyesi olduğu tespit edilen 389 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Mersin, Muğla, Aydın, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Çanakkale, Denizli, Düzce, Elazığ, Gaziantep, Karabük, Konya, Malatya, Mardin, Rize, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ olmak üzere 27 ilde mafya tipi organize suç örgütleri ve bu örgütlere silah temini sağlayan suç gruplarına yönelik şafak operasyonu yapıldı.

Tırpan adı veriler operasyonla ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ‘yağma’, ‘tefecilik’, ‘tehdit’ suçlarını gerçekleştiren 13 organize suç örgütü ile söz konusu örgütlere silah temin eden 28 suç grubunda faaliyet gösteren 389 şüpheli şahıs, yapılan eş zamanlı operasyonda gözaltına alındı.

OPERASYON’UN İSTANBUL AYAĞINDA ‘SARALLAR’ ÇIKTI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü operasyonun  ilgili yaptığı açıklamada:

“Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) tarafından organize suç örgütleri ile mücadele kapsamında, 21.05.2021 tarihinde turizm sezonu öncesi yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği sahil şeridi illerimiz ve turistik diğer şehirlerimizi de kapsayan 8 ilimizde eş zamanlı ‘Sahil Rüzgarı’ ve 05.10.2021 tarihinde turizm sezonunun sonunda yerel ve bölgesel organize suç örgütü faaliyetlerinde bulunan ve bu suç örgütlerine silah temini gerçekleştirdikleri anlaşılan suç gruplarına yönelik 9 ilimizde ‘Sahil Rüzgarı-2’ kod adlı operasyonlar geçekleştirilmiş ve 357 şüpheliye işlem yapılmıştır.

Operasyon kapsamında Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Büyükçekmece ilçeleri başta olmak üzere ilimiz genelinde faaliyet gösteren, kamuoyunda “Sarallar” olarak bilinen suç örgütünün gücünü kullanarak başta ‘Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma’, ‘yağma’, ‘Yağma Amaçlı Tehdit’ ve ‘6136 Sayılı Kanuna Muhalefet’ suçlarına karıştıkları tespit edilen, liderliğini E. B.’nin yaptığı suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 9 kişi gözaltına alınmıştır. Adreslerde yapılan aramalarda, ruhsatsız tabanca ve 18 fişek ele geçirilmiştir” denildi.

SİLAH ZORUYLA SENET İMZALATMA, HARAÇ, İLLEGAL KUMARHANE…

Suç örgütü üyelerinin, mağdur kişilere yüksek faizlerle borç para verdiği ve borcunu ödeyemeyen kişilerin mal varlıklarına cebir, şiddet ve tehdit yöntemleriyle haksız şekilde el koyduğu belirlendi. Vatandaşları tehditle veya darp ederek yağmalayan örgüt üyelerinin mağdurların araçlarına el koyduğu, bu araçları parçalayarak sattığı ve silah ticareti yaparak suç örgütüne maddi menfaat sağladıkları tespit edildi. Üçüncü kişiler arasında meydana gelen anlaşmazlıkları da örgütün gücünü kullanarak çözdükleri ve buradan komisyon adı altında para talep ettikleri belirtilen şüphelilerin, turizm bölgesindeki eğlence mekanlarına ortak olmak bahanesiyle çökmeye çalıştıkları ve silah zoruyla senet imzalatmak gibi yöntemlerle haksız kazanç sağladıkları tespit edildi. Alkollü eğlence mekanlarından da sözde güvenliklerini sağlama amaçlı haraç istedikleri, haraç vermek istemeyen iş yeri sahiplerine karşı silah kullanarak iş yerlerini ele geçirdiği belirlenen örgüt üyelerinin, ayrıca çek-senet tahsilatı, illegal kumarhane işletmeciliği yaparak suç örgütüne maddi menfaat sağladıkları tespit edildi.

Sarallar’a operasyon: Çok sayıda kişi gözaltında

Selçuk Geçer ‘iki itiraf var’ diyerek sordu: Bu operasyondan kimlerin haberi vardı?