Tıp Bayramı’nda hekimlere yapılan müdahaleye ilişkin Emniyet’ten açıklama

15 Mart 2022 Salı

İstanbul’da 14 Mart Tıp Bayramı’nda Taksim’de, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmak isteyen doktorlara yapılan polis müdahalesi ve 89 yaşındaki bir hekimin müdahalenin etkisi ile yere düşmesi hakkında Emniyet’ten açıklama geldi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) başta olmak üzere sağlık emek ve meslek örgütleri 14 Mart Tıp Bayramı’nda özlük haklarına ilişkin çeşitli taleplerin dile getirerek ülke genelinde iş bırakmıştı. İstanbul’da da  Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmak isteyen İstanbul Tabip Odası üyeleri polis müdahalesi ile karşılaşmıştı.

Müdahale sırasında 89 yaşındaki Op. Dr. Erdinç Köksal yere düşmüş, yaşanan olay sosyal medyada tepkilere yol açmıştı.

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

Gelen tepkilerin ardından Emniyet konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

”14.03.2022 Pazartesi günü saat 11.00 sıralarında Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı’na gelen Türk Tabipler Birliği’ne mensup 20 kişilik bir grup tarafından basın açıklaması yapılmak istenilmiştir” denilen açıklamada, ”Alanda bulunan görevlilerimizce kendilerine, her yıl 14 Mart’ta olduğu gibi Atatürk Anıtı’na çelenk koyabilecekleri, ancak meydanın, “basın açıklamaları yapılacak yerler arasında olmadığı” ifade edilmiştir”

”Grup üyelerinin, basın açıklaması yapmadan çelenk koymayacaklarını söyleyerek, Atatürk Anıtı’na doğru yürüyüşe geçmeleri üzerine, grubun yürüyüşü engellenmiştir.

Görevlilerimize yönelik fiziki taşkınlıkta bulunulmuş, bu sırada yere düşen bir hekim, görevlimizin yardımıyla yerden kaldırılmıştır.

İddia edildiği gibi gruba, görevlilerimizce herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Kendilerine tekrar tekrar, Anıta çelenk koyarak İstiklal Marşı okuyabilecekleri bildirilmiş, ancak bunu kabul etmeyen grup üyeleri, çelengi bariyerlere bırakarak alandan ayrılmışlardır.”

Bir utanç günü daha! Tıp Bayramı’nda ‘Giderlerse gitsinler’ dedikleri doktorları itip kaktılar

Benzer Haberler