Ticaret Bakanlığı’ndan on milyonlarca lira aldatıcı reklam cezası

Yayın tarihi: 20 Nisan 2024 Cumartesi 11:08 am - Güncelleme: 20 Nisan 2024 Cumartesi 11:08 am

Haber: Ceren Ural

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, aldatıcı reklam ve haksız ticari uygulamalar hakkında üç buçuk ayda 94 milyon TL ceza uyguladı.

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu 16 Nisan’da 344 sayılı toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda 2024 yılının ilk üç buçuk ayında 639 dosyayı değerlendirdi. Bu dosyalar arasında 554 dosyada aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama yaptığı belirlenerek 94 milyon 139 bin 110 TL para cezası ve durdurma cezası kesildi.

Toplantıda ayrıca aynı dönem kapsamında 51 indirimli satış kampanyası hakkında da 11 milyon 457 bin 805 TL para cezası ve durdurma kararı verildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

“REKLAM KURULU ALDATICI REKLAMLAR VE HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALAR İÇİN 3,5 AYDA 94 MİLYON TL CEZA KESTİ

Reklam Kurulu’nun 16 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen 344 sayılı toplantısında, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamalar incelendi. Toplantıda görüşülen 161 adet dosyadan 139’u mevzuata aykırı bulunurken, söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 28 milyon 884 bin 143 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Reklam Kurulu, yılın ilk 3,5 ayında toplam 639 adet dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulundu. Aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 554 adet dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra, toplam 94 milyon 139 bin 110 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Son Toplantının Gündem Konusunu Tüketicileri Yanıltan İndirimli Satış Reklamları Oluşturdu

Çok sayıda üründe çeşitli oranlarda indirimlerin yapılacağının ilan edildiği indirimli satış kampanyaları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çokça tercih edilen bir pazarlama yöntemidir. Çeşitli ürünlere uygun koşullarla ulaşabilmeye olanak sağlayan çevrimiçi alışveriş kanallarının yaygınlaşmasıyla birlikte indirim kampanyalarının sıklaştığı ve çeşitlendiği, bununla beraber çeşitli
tüketici mağduriyetlerinin de arttığı gözlemlenmektedir.

Bu çerçevede, yakından takip edilen tüketicileri aldatan, yanıltan, gerçekte olduğundan daha fazla indirim yapılıyormuş algısı oluşturulan indirimli satış reklamları ve uygulamaları hakkında incelemelere devam edildi. Nisan ayı kurul gündeminde görüşülerek karara bağlanan dosyalarla birlikte yılın ilk dört ayında Reklam Kurulu tarafından 51 adet indirimli satış dosyası hakkında durdurma cezası ve toplam 11 milyon 457 bin 805 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.”

Kısıtlama var ama çimento yüklü gemi İsrail’e gidiyor! Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, aldatıcı reklam ve haksız ticari uygulamalar hakkında üç buçuk ayda 94 milyon TL ceza uyguladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ