TGC’den RTÜK’e tepki! “Görevi, seçim biter bitmez medyayı tehdit etmek değildir”

30 Mayıs 2023 Salı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), TELE1, Fox TV, Halk TV, KRT, TV 5, Flash Haber ve Sözcü TV ile ilgili inceleme başlatıldığını duyuran RTÜK’e tepki gösterdi. TGC tarafından yapılan açıklamada, “RTÜK’ün görevi, seçim biter bitmez medyayı tehdit etmek değildir” denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu RTÜK’ün Çiğdem Toker, Halk TV, Tele1, KRT TV, Flash Haber ve Sözcü TV hakkında seçim yayınları nedeniyle inceleme başlatmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), T24 yazarı, üyemiz Çiğdem Toker’in 28 Mayıs 2023 seçimlerinde Fox TV’deki “Demokrasi sandıktan ibaret değildir” ifadesi hakkında rapor hazırladığını; Halk TV, Tele 1, KRT, TV 5, Flash Haber ve Sözcü TV kanallarını da incelemeye aldığını duyurdu.

RTÜK’ün görevi, seçim biter bitmez medyayı tehdit etmek değildir. Gazetecilere aba altından sopa göstermek hiç değildir. Çok sesli toplumdan, tek sesli toplum yaratma yolunda yoğun çaba harcayan RTÜK asıl görevini unutmuş görünmektedir. Seçim biter bitmez üyemiz Çiğdem Toker’in sosyal medya hesabından hedefe konulması özerk olması gereken RTÜK’e yakışmamıştır. Halk TV, Tele1, KRT TV, Flash Haber ve Sözcü TV hakkında inceleme başlatılması da halkın haber alma hakkına yönelik sistematik darbelerden biridir.

RTÜK’e kuruluş yasasındaki amaçlara uygun görev yapması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. RTÜK medyaya eşit mesafede durmayı başarmalı, kararlarında tarafsız olmalı, Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygı göstermelidir. RTÜK’ü iktidar yancılığını değil, tüm ülkenin yurttaş yararını merkeze alan bir anlayışla kendini güncellemeye çağırıyoruz.”

İktidarın sansür aygıtı RTÜK iş başında! TELE1 ve 6 kanala inceleme