Tekel Bayiler Platformu’ndan sigara zammı açıklaması

16 Mart 2022 Çarşamba

Tekel Bayiler Platformu’ndan sigara zammı açıklaması

Sigara zamları sürecek‘ diyen Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş “Yıl sonuna kadar en ucuzu muhtemelen 25 lira olur, en pahalısı da 30 lirayı geçebilir” dedi. 

Sigaraya art arda gelen zamların ardından Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş’tan konuya ilişkin açıklama geldi.

Aybaş, zamların süreceğini belirterek, “Normalde sigara ve alkol zamları yılda bir kere yapılırdı. Bu daha sonraki yıllarda altı ayda bire düştü. Bunun sebebi maliyet giderleridir” ifadelerini kullandı. Aybaş, sigaraya gelen zamların gider artışları ve dışa bağlılıktan kaynaklandığını söyledi.

Sigaraya yine zam geldi

‘ARTIŞIN NEDENİ DIŞA BAĞLILIK’

Aybaş, şöyle konuştu: “Benzin ve motorin yerinde durmuyor. Bunların hepsi lojistik giderdir. Firmaların lojistik giderlerini satmış oldukları ürünlere yansıtmama lüksleri yok. Yansıtacaklar, çünkü lojistik maliyetleri o kadar yükseldi ki artık bunu kaldıramıyorlar. Biliyorsunuz bir de alkol ve sigarada vergi oranları çok yüksek.

İlerleyen dönemlerde değil, benzin ve motorin fiyatlarına ve dolar kuruna bağlı olarak sigaraya yine zam geçişi olacak. Bunlar artık birbirine endeksli bir şekilde devam edecek. Eskiden ÖTV zammı, vergi zammı geçişleri oluyordu şimdi bir de bandrol zammı eklendi. Bir de ithal ürünler için geçerli olacak yüzde 50 gümrük zammı konuşuluyor.”

‘EN UCUZU MUHTEMELEN 25 LİRA OLUR’

Aybaş, şöyle devam etti: “Tekel özelleştikten sonra kendi ürettiğimiz yerli ürünler hemen hemen hiç kalmadı. Dışa bağımlılığımızdan kaynaklanan sigara zamları devam edecek. Yıl sonuna kadar en ucuz sigara muhtemelen 25 lira olur, en pahalı sigara da 30 lirayı geçebilir. Aldığımız duyuma göre sigara fiyatı 2 dolara endekslenecek ama bu durmayacak gibi. Şu anda zaten iki dolar 28 lira, zaten bir paket sigara 2 doları geçmiş durumda. Önümüzdeki süreçte alkol zammı da bekleniyor.”

Marlboro’nun ardından Camel üreticileri de sigara zammını açıkladı! İşte zamlı fiyatlar

Benzer Haberler