Tecavüz suçlamasıyla 15 yaşında hapse giren siyahi 48 yaşında beraat etti

26 Temmuz 2022 Salı

ABD’nin New York eyaletinde 33 yıl önce siyahi ve Latin kökenli altı gencin 28 yaşındaki beyaz bir kadına tecavüz ettiği iddia edildi. Baskı ve şiddet sonucu ‘itirafçı’ olan gençler, suçu kabul etti. Gerçek suçlunun itiraf etmesiyle altı gençten beşi beraat etti. Uzun süre suçlamayı kabul etmediği için davası ayrı görülen siyahi Steve Lopez, hakkındaki suçlamalardan beraat etti. Lopez, 15 yaşında girdiği hapishaneden 48 yaşında çıktı.

New York İlçe Bölge Savcısı Alvin Bragg, Manhattan’daki mahkeme binasında düzenlediği basın açıklamasında, yaklaşık 33 yıl önce Central Park’ta gece yürüyüş yapan beyaz bir genç kadına tecavüz ettikleri suçlamasıyla hapis yatan 6 siyahi ve Latin gençten sonuncu olan Steve Lopez’in geç de olsa suçsuz olduğunun ortaya çıkması ve aklanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Adaletin yerini bulması için çaba gösteren Lopez’in avukatı Eric Renfroe ve mahkeme heyetine teşekkür eden Bragg, “Bay Lopez’in mahkumiyetini iptal etme ve aleyhindeki iddianamenin reddedilmiş olmasından onur duyuyorum. Yargıç Ellen Biben ve tüm adalet sistemimize bunun gerçekleşmesi için gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür ederim.” dedi.

STEVE LOPEZ

 

Bragg, “Bunun gibi yakından takip edilen bir konuda bugün hakimin verdiği kararın, sistemimizde adaletsizliği algılayanları hareket ettirmeye yardımcı olacağını ümit ediyorum.” diye konuştu.

Polisin siyahi genci öldürdüğü anların görüntüleri çıktı! 60’tan çok kurşun sıkıyor

33 YIL HAPİSHANEDE GEÇEN BİR ÖMÜR

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Steve Lopez’in avukatı Eric Renfroe ise, “Bu sonuç, işlemedikleri suçları kabul etmek zorunda kalanlar için adalet sisteminin pek sık yaptığı bir şey değil. Bunun bugün gerçekleşmesine sevindim.” ifadesini kullandı.

STEVE LOPEZ MAHKEMEDE SESSİZLİĞİNİ KORUDU

Mahkeme esnasında olduğu gibi basın mensupları karşısında da sessizliğini koruyan Lopez, 15 yaşında üzerine atılan iftiradan 48 yaşında kurtulmuş oldu.

“CENTAL PARK FİVE” DAVASI

New Yorkluların yoğun ilgi gösterdiği ve “Central Park Five” olarak adlandırdığı olayda, siyahi ve Latin kökenli 6 genç, 28 yaşındaki Trisha Meili’ye tecavüz etmek ve ölüme terk etmek suçlamalarıyla tutuklanmış, suçlarını itiraf eden gençlerin, gerçek zanlının tespit edilmesiyle suçsuz olduğu ortaya çıkmıştı.

41 MİLYON DOLAR TAZMİNAT DAVASI AÇTILAR

Olayda adı geçen Antron McCray, Kevin Richardson, Raymond Santana, Korey Wise ve Yusef Salaam, 2002’de serbest kaldıktan sonra, New York şehir yönetimine, üzerlerine attıkları iftira için 41 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

LOPEZ DİRENMİŞTİ

Polislerin tecavüz suçunu zorla kabul ettirmeye çalıştıkları Lopez ise iddiaları bir türlü kabul etmemiş, ancak tecavüzle yargılanmaktan korktuğu için aynı mekanda bir erkek koşucuya yapılan darp suçunu, hiç alakası olmadığı halde, kabul etmek zorunda kalmıştı.

Bu nedenle, diğer 5’liden ayrılan ve hikayesi arka planda kalan Lopez’in aynı davadan aklanması arkadaşlarından 20 yıl sonra gerçekleşebildi.

Benzer Haberler