TBMM Başkanı Şentop’tan ‘seçim yasası’ açıklaması

19 Mart 2022 Cumartesi

TBMM Başkanı Şentop’tan ‘seçim yasası’ açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, seçim yasasına ilişkin yaptığı açıklamada “Ben seçim kanunundaki değişiklikleri genel olarak olumlu buluyorum” ifadelerini kullandı.

​Cumhur İttifakı yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığı Seçim Yasası değişikliğini TBMM Başkanlığı’na sundu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye’de zaman içerisinde birçok değişiklikler yapıldı. Ama 1982’den itibaren milletvekili seçimi kanununda barajın düşürülmesiyle ilgili ilk düzenleme bu. Bu açıdan bunun kıymetli olduğunu düşünüyorum. Öbür taraftan barajı yüzde 10’dan, yüzde 7’ye indirme konusunda yapılan değerlendirmelerde gözden kaçmaması gereken bir hususta ittifaklar dolayısıyla, ittifaka dahil olan partiler bakımından barajın esasen sıfır olduğu yani ittifaka giren bir parti için baraj söz konusu değil, ittifak açısından yüzde 7 baraj düşünülüyor. Ben seçim kanunundaki değişiklikleri genel olarak olumlu buluyorum. Partilerin bir araya geldiğinde toplam oyları arasındaki mukayese kaldırılıyor. Şimdi her partinin kendi oyu üzerinden bir değerlendirme yapılacak. Burada sadece bir hesaplama meselesi farklılığı var. Eskiden bir artık oy varmış, kenarda kalmış kullanılmayacakmış gibi değerlendirme yanlış. Öyle bir oy yok. O konu sadece 1969’da konuşulmuş. Onun dışında seçim mevzuatımızda zaten artık oylara yönelik özel bir düzenleme yok.”

Yeni seçim yasasında AKP’nin amacı MHP’yi kurtarmak mı?

Benzer Haberler