TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan ‘Can Atalay’ çıkışı!

Yayın tarihi: 25 Eylül 2023 Pazartesi 3:52 pm - Güncelleme: 25 Eylül 2023 Pazartesi 3:52 pm

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, halkın oylarıyla seçilen ve Meclis’e girmeye hak kazanan Gezi tutuklusu TİP’in Hatay Milletvekili Can Atalay‘ın ile ilgili konuştu. Kurtulmuş, hukuksuz tutuklama ile ilgili “Meclis kendisini mahkeme yerine de koyacak değil. Kararı mahkeme verecek” dedi.

Genel seçimlerde Hatay halkının oylarıyla TBMM’ye girmeye hak kazanan Gezi tutuklusu TİP Milletvekili Can Atalay, hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulmaya devam ediyor.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Ankara’da gazetecilerle bir araya geldiği programda Atalay’ın durumu ile ilgili açıklama yaptı.

“KARARI MAHKEME VERECEK MECLİS DEĞİL”

Kurtulmuş, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Can Atalay’la ilgili TBMM’nin tavrı ortada. Milletvekillerinin yemin ettiği gün, Atalay’ın ismi okundu, İnsan Hakları Komisyonu kurulduğunda bağımsızlara düşen üyeliklerden biri Atalay’a verildi. Partilerin tamamı anlayış birliği içinde. Meclis kendisini mahkeme yerine de koyacak değil. Mahkeme kararını verecek, tutukluluk halini kaldırırsa, yemin etmesi ve sonrasında da yasal süreçler mümkün olacaktır.”

DARBECİLERİN ANAYASASI

Kurtulmuş, Anayasa değişikliğine ilişkin de konuştu. Kurtulmuş, “Yeni bir Anayasa yapmak Türkiye’nin boynunun borcudur. 12 Eylül’ün en kalıcı arızası, darbecilerin kendilerinin kontrolünde olacak şekilde yaptırdıkları 1982 Anayasasıdır. 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan ve 15 Temmuz aslında darbeci geleneğin önünü açan halkalardır. Milletimizin iradesiyle bu darbeci geleneği gündemden çıkardı. Şimdi darbeci geleneğin önünü açan Anayasa’dan kurtulma vaktidir. Yeni Anayasa fantezi değil, gerekliliktir. Ruhuyla, diliyle, içeriğiyle yeni, sivil, özgürlükçü, kuşatıcı ve çoğulcu olmalıdır. ‘Devleti yaşat ki insan yaşasın’ değil, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı esas alınmalıdır. Bana kalsa tek bir cümle ile ‘devlet adaleti sağlamakla yükümlüdür’ derim.” dedi

Kurtulmuş’un açıklamasından öne çıkan diğer konular şöyle:

“MAAŞLARI İADE ETMEYEN VEKİLLER”

“14 Mayıs’tan önce 3 aylık maaşları peşin alıp, yeniden milletvekili seçilmeyenlerin maaşlarını iade etme zarureti yok. Çünkü maaşlarını aldıkları gün parlamento olmaları yeterli sebep olarak görülüyor. Sayıştay da öyle görüyor. Hukuken diyecek bir şey yok. Ama o arkadaşlar ‘almıyorum’ derse o ayrı. Bu arkadaşlar haksız almışlar gibi kamuoyu oluşturmanın doğru olmadığını düşünüyorum.”

“10 BİN DOLAR ALAN VEKİL”

“Süleyman Soylu’nun açıkladığı 10 bin dolar alan milletvekili konusunda bilgi yok. Kim olduğunu ben de bilmiyorum. Meclis Başkanlığı’nın elinde bu milletvekilinin kim olduğu ve bu iddiayla ilgili delillerin ne olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi mevcut değil. Şu anda kenarda kalmış bir iddia olarak Türkiye’nin gündeminde duruyor. Eldeki verilerle yapılacak bir şey yok. Meclis’in resmi kayıtlarında böyle bir bilgi yok.”

Türkiye Barolar Birliği’nden AYM’ye Can Atalay başvurusu!

Erkan Baş’tan Adalet Bakanı’na Can Atalay tepkisi: Hükümlü olsa milletvekili olamaz!

54 barodan Can Atalay için AYM önünde eylem