Tansu Çiller: Koalisyon darbeden beterdir

9 Mart 2022 Çarşamba

Tansu Çiller: Koalisyon darbeden beterdir

 6 muhalefet partisi liderinin tarihi buluşmasına tepki gösteren Eski Başbakan Tansu Çiller, bir koalisyon açıklaması daha yaptı. Çiller, “Koalisyonlar darbeden beterdir. Türkiye’nin darbeler döneminde büyümesi yüzde 3.1’dir. Tek parti iktidarlarında yüzde 6’nın üzerinde. Koalisyonlarda ise ortalama yüzde 2.6” dedi.

Eski Başbakan Tansu Çiller 6 muhalefet lideri hakkında yaptığı “Bunu Türkiye’nin, gençlerin önüne umut diye koymak ihanettir. Türkiye’yi yeniden koalisyonlu parlamenter sisteme döndürmenin umut olabileceğini düşünmüyorum. Bunu söylemeye devam edeceğim” açıklamasıyla dikkat çekmişti. Çiller’den bir açıklama daha geldi.

Turkuvaz Medya Grubu’nun etkinliğinde konuşan Çiller, şu ifadeleri kullandı:

Bir koalisyonun başbakanı olmuştum. Türkiye’nin ekonomisi Turgut Özal’dan beri bozulmuştu. Kafamda bunu düzeltecek çok özel bir proje vardı. 40 milyar dolar kazandıracak bir projeydi. Türkiye’nin borcu 20 milyar dolar civarındaydı. Büyük bir kriz geliyordu. O zamanlar telefonlar yeni çıkmıştı. Ben ‘telefonun bir kısmını satalım’ dedim. Daha sonra zaten herkes PTT’yi satmaya başladı. 40 milyar dolar gibi büyük bir para geldi önümüze, derdim krizi önlemekti. Bu projeyi masanın üzerine koydum, koalisyon hükümeti olarak bunu yapalım diyorum. Bunu koalisyondan bir bakan muhalefetle birlikte o zaman Anayasa Mahkemesi’ne götürdü ve bunu reddettiler. Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü’ydü. Ona rağmen kendi partisinden dışişleri bakanı bunu engelledi. Bunu çıkarabilmek için Meclis’te kaç gece sabahladım ama iptal ettiler. Gerekçe ise ‘Türkiye’nin bağımsızlığını tehdit altına almak’…”

Koalisyonlar bittikten sonra PTT’nin T’si 5 milyara satıldı. Biz onu o sırada yapsaydık, sadece terör mücadelesinde başarılı olmayacaktım. Türkiye’nin o krizden 5 Nisan kararlarını yaşamadan çıkarabilecek, ekonomide sıkıntı duymayacaktık. Koalisyondan sonra o dışişleri bakanına bir gün ‘Neden muhalefetle birlik olup bunu engellediniz’ diye sordum. ‘Benim size karşı bir husumetim olmaz. Ben sol bir partinin mensubuyum ama bu karar bize yaramazdı. Bu karar sağa yarardı’ açıklaması yaptı.”

“Koalisyonlarla iş yapmak ne demek bilmezsiniz, Erdal İnönü gidiyor, Murat Karayalçın geliyor. Murat Karayalçın gidiyor, biz her seferinde her şeye yeniden başlıyoruz ve bu 3-4 ayda bir oluyor. Devamlı hükümetler bozuluyor, yeniden kuruluyor. Bunu düşünebiliyor musunuz? 5 Nisan kararlarını kabul ettirebilmek için elimde dosya ile herkesi dolaştım. İş çok ağır gidiyor. 5 Nisan kararlarını çıkarabildik, 1 yılımız daha var, sonuçlarını alacağız. Deniz Baykal bu kez erken seçim istedi. Neden? dedim. ‘Bu başarı bizim başarımız olmaz ki o SHP idi biz CHP’yiz’ dedi. Parlamenter sistemdeki koalisyonların ruhunu anlatmaya çalışıyorum.

Uğur Dündar’dan Tansu Çiller’e sert çıkış

Benzer Haberler