Tanju Özcan’dan İmamoğlu’na büyükelçi tepkisi

2 Şubat 2022 Çarşamba

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ABD ve İngiltere büyükelçileriyle görüşmesine tepki gösterdi. Özcan, “Ayıdan post Amerika’dan dost olmaz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği faiz desteği ve göçmen karşıtı söylemleriyle gündeme gelen Tanju Özcan, büyükelçilerle görüşen Ekrem İmamoğlu’nu eleştirdi. Özcan, “İsteyen Amerikalılarla kol kola girsin, isteyen İngilizlerle kol kola girsin. Bu beni ilgilendirmiyor. Ben antiemperyalistim. Benim ülkeme zarar veren bir ülke benim stratejik dostum olamaz. Ayıdan post Amerika’dan dost olmaz” dedi.

“BENİ İLGİLENDİRMİYOR”

Özcan, kentte yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler vermek için basın toplantısı düzenledi. Toplantının ardından Özcan, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Özcan’a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İngiltere Büyükelçisi Dominick Chilcott ve ABD Büyükelçisi Jeffry Flake ile görüşmeleriyle ilgili yorumu soruldu.

Amerika’nın dost olamayacağını ve kendisinin emperyalistlerin uşaklığını yapmayacağını belirten Özcan, “Kimin kiminle görüşeceğine ben karar veremem” dedi. Özcan, “Ben dönmem yolumdan, dönen dönsün. İsteyen Amerikalılarla kol kola girsin, isteyen İngilizlerle kol kola girsin. Bu, beni ilgilendirmiyor” ifadelerini kullandı.

Özcan şunları söyledi: “Ayıdan post Amerika’dan dost olmaz. Ben bu anlayıştayım. Bugün bu görevdeyim, yarın başka görevde olurum ama benim Amerika ile işim olmaz. Emperyalistlerin uşaklığını yapmam.”

CHP’den Tanju Özcan kararı

Benzer Haberler