Taliban, Kızılay’la görüştü! Yardım istediler

15 Ekim 2021 Cuma

Taliban, Kızılay’la görüştü! Yardım istediler

Ankara’da bulunan Taliban heyeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ardından Kızılay’la görüştü, yardım talebinde bulundu.

Dün (14 Ekim) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Taliban heyeti bugün Kızılay’la görüştü. Taliban’ın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki ve beraberindeki heyet, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan ile Ankara’da bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Altan ve Muttaki açıklama yaptı.

Kızılay Genel Müdürü Altan, Kızılay olarak Afganistan’da 1995 yılından beri yapılan yardımlar çerçevesinde görüştüklerini belirterek, “Özellikle 2018 yılında açmış olduğumuz Afganistan delegasyonumuzu, şu ana kadar yaptığı ve yeni yönetim döneminde yapmış olduğu yardımları konuştuk. Kendilerinden de yardımlar konusunda ihtiyaçlarını dinledik. Hangi konularda yardımlar yapılabileceğini duyduk. İnsani yardımlar konusunda faaliyetlerimiz devam edecek. Kendileri bu konuda bize destek verecekler. Oradaki arkadaşlarımızın çalışmalarına önem veriyorlar. Türk halkına yapılan yardımlardan dolayı teşekkür ediyorlar” dedi.

Genel Müdür Altan, Taliban heyetinin yardım taleplerine ilişkin, “Özellikle insani yardımlar, kış yardımları; başta yakacak ve kıyafet olmak üzere kıtlıkla alakalı sorun var. Sağlıklı içme suyu sorunları var. Eğitimde kırtasiye ve benzeri talepleri var. Bunun yanında bizim kalkınma yardımlarımız var. Şu ana kadar orada Afganistan’dan göçü engellemek için 65 tane küçük iş yeri açtık. Bu iş yerlerinin devamını talep ediyorlar. Özellikle dul, yetim ailelere de yardımların artırılmasını talep ediyorlar” diye konuştu.

Öte yandan Emirhan ​Muttaki ve beraberindeki heyet, AFAD ziyareti ile Ankara temaslarını sürdürüyor.

İşte Taliban’ın Türkiye ziyaretinin içeriği! Çavuşoğlu açıkladı

 

Benzer Haberler