Suudiler şimdi de Şampiyonlar Ligi’ni istiyor! Tek engel ‘wild card’

18 Ağustos 2023 Cuma

Kulüpleri dünyanın en büyük yıldızlarını transfer eden Suudi Arabistan Pro Ligi şampiyonunun ‘wild card’ ile Şampiyonlar Ligi’ne katılacağı iddia edildi.

Ajansspor’da yer alan habere göre; Transfer sezonunda yıldız isimleri ligine katan Suudi Arabistan Pro Lig adeta bir Arabistan akımı başlattı. Futbol takımlarındaki önemli oyuncular ile dikkat çeken Suudi Arabistan, Pro Lig’de şampiyon olan takım için ‘wild card’ alarak UEFA Şampiyonlar Ligi’ne göndermek istiyor.

Suudilerin süper transferlerinin asıl nedenini Zafer Arapkirli ortaya koydu: Sportswashing yöntemi

ASTRONOMİK PARALAR VERİLEN YILDIZLAR ARABİSTAN’I SEÇTİ

Yaz transfer sezonunun açılması ile Suudi Arabistan Pro Lig ekipleri kadroları için önemli transferler yapmaya başladı. Kış döneminde Ronaldo ile başlayan Arabistan akımına N’Golo Kante, Karim Benzema, Neymar isimler de katıldı. Pro Lig bu transferler için milyonlarca Euro bonservis ve maaş ödemesini gözden çıkardı.

SUUDİLERİN YENİ HEDEFİ ŞAMPİYONLAR LİGİ

Kadrolarını yıldız isimler ile dolduran Suudi Arabistan Pro Lig için artık yeni hedeflere odaklanma zamanı. Corriere dello Sport’tan aktarılan bilgilere göre lig, futbol alanındaki önemli yatırımlarının karşılığını almak için artık Avrupa’ya da ekip göndermek istiyor.

Yıllık 100 milyon Euro kazanacak olan Neymar: Arabistan’a para için gelmedim

ŞAMPİYON OLANA ‘WİLD CARD’

UEFA Şampiyonlar Ligi’ne ekip göndermek isteyen Suudi Arabistan için turnuvaya giriş bileti ‘wild card’. Özel davet olarak da bilinen ‘wild card’ ile ekipler aldıkları derece veya sıralamaları önemli olmaksızın turnuvaya giriş sağlayabiliyor. Arabistan bu özel davet ile UEFA Şampiyonlar Ligi’ne Pro Lig’de şampiyon olan ekibi göndermek istiyor.

UEFA ÖZEL DAVET GÖNDERECEK

İddialara göre Suudi Arabistan’ın UEFA Şampiyonlar Ligi hedefi tek taraflı bir istek değil. Geçtiğimiz ay Calcio Mercato’da yer alan haberde UEFA’nın 2024-25 sonrası formatı değişecek olan Şampiyonlar Ligi’ne Suudi Arabistan’a özel davet göndereceği ifade edildi.

TAKIM SAYISI DA ARTACAK

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 2024-25 sezonunda itibari ile takım sayısında değişiklik yaşanacak. Turnuvadaki takım sayısı 36’ya yükselirken grup aşamasında 6’şar maça çıkan ekipler artık ligde en az 8 karşılaşmada yer alacak.

Suudi Arabistan Birinci Futbol Ligi Türkiye’de de yayınlanacak