Suriye müftüsünden Mazlum Kobani’ye çağrı: Hiçbir başkente gitme ey Mazlum! Şam’a gel

Yayın tarihi: 27 Ekim 2019 Pazar 8:21 pm - Güncelleme: 27 Ekim 2019 Pazar 8:23 pm

Suriye Genel Müftüsü Ahmed Bedreddin Hassun, ABD’yi ziyaret edebileceği belirtilen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani’ye Şam’a gelmesi için çağrıda bulundu. Hassun, “Hiçbir başkente gitme ey Mazlum! Şam’a gel. Seni kalbimizle karşılayacağız” ifadelerini kullandı.

Trump: Bağdadi öldürüldü, Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür ediyorum

Son dönemde ABD ve Rusya ile ayrı ayrı kurduğu diyalog nedeniyle Türkiye’nin tepkisini çeken Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani’ye bir çağrı da Suriye Genel Müftüsü Ahmed Bedreddin Hassun’dan geldi. Hassun Kobani’ye, “Hiçbir başkente gitme, Şam’a gel” diye seslendi.

Rudaw’ın aktardığına göre Hassun, önceki gün Kamışlı’da hayatını kaybeden Rojavalı siyasetçi Abdulhamit Hacı Derviş’in taziyesine katıldıktan sonra, “Hiçbir başkente gitme ey Mazlum!” diye konuştu. Suriye Genel Müftüsü, “Dünya ve ahiret saadeti için Şam’a gel. Seni kalbimizle karşılayacağız” dedi.

Operasyonda öldürülmüştü! Bağdadi’nin resmi yayınlandı iddiası…

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı sonrasında IŞİD’le mücadele için teşekkür edip “Yakın zamanda görüşmek için sabırsızlanıyorum” dediği Mazlum Kobani’nin Washington’a gideceği iddia ediliyor. Suriye’den çekilmeye karşı çıkan bir Cumhuriyetçi ve Demokrat senatör, geçtiğimiz hafta Amerikan Dışişleri Bakanlığı’na Kobani’nin vize işlemlerinin hızlandırılmasını talep eden bir mektup göndermişti. Bu süreçte Kobani’nin Türkiye-Rusya mutabakatı uyarınca sınırdan çekilme konusunda arkasında Rus bayrağı ile Rus yetkililere bilgi verdiği görüntüler paylaşılmıştı.

Erdoğan’dan Bağdadi hakkında açıklama: Dönüm noktasıdır

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da, Mazlum Kobani’nin ABD’ye davet edilmesinin gündeme gelmesi sonrası Washongton’a bir nota ileterek, SDG komutanı hakkında Interpol’ün arama bülteni olduğunu iletmişti. Ankara, ABD’yi ziyaret etmesi halinde Kobani’nin Türkiye’ye teslim edilmesini istiyor. (Gazete Duvar)