Seçim yasası teklifi Meclis’te! Yasa neleri değiştirecek? İşte yanıtı

14 Mart 2022 Pazartesi

Seçim yasası teklifi Meclis’te! Yasa neleri değiştirecek? İşte yanıtı

Fatih Ertürk | TELE1

Milletvekili Seçimi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, AKP Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız tarafından bugün (14 Mart) Meclis Başkanlığına sunuldu. Ardından her iki ismin ortak bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor… Peki yasa teklifi ne getirecek;

Seçim yasasında değişiklik teklifinin ana başlıkları netleşti. Seçim barajı yüzde 10’dan yüzde 7’ye indirilecek. Partilere 41 ilde örgütlenme şartı Siyasi partilerin seçime girebilmesi için Meclis’te grup kurması tek başına yeterli olmayacak. Partilerin, en az 41 ilde örgütlenmeyi tamamlamaları gerekecek.

Seçim yasası değişiyor, baraj düşüyor…

Hazine yardımından yararlanmak için yüzde 3 oy alma kuralı ise korunacak. Teklife, seçmen göçünü önlemeye yönelik bir madde de eklendi. Düzenlemeyle muhtarlık seçimlerinde seçmen nakilleri sınırlandırılacak.

Atama ve tayinler haricinde, vatandaşların son bir yıl içerisinde bulunduğu adres dikkate alınacak. Böylelikle, seçmen kütüklerinin farklı illere taşınmasının önüne geçilecek.

PAKETTE YSK İLE İLGİLİ DE DEĞİŞİKLİK BULUNUYOR

Pakette, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile ilgili değişiklikler de bulunuyor. İl seçim kurulu başkanlarının, en kıdemli üç hakim arasından kurayla belirlenmesi benimsendi.

15 maddelik teklifin en önemli yanı bu yasanın kabul edilmesi durumunda en az 1 yıl seçim yok anlamına geliyor; eğer seçime bu yeni değişikliklerle gidilecekse…

Erdoğan’ın isteği üzerine Seçim Kanunu değişiyor: Beş madde sıralandı

CUMHUR İTTİFAKI’NDAN AÇIKLAMA

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, seçim barajının düşürülmesini de içeren kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi. Teklife göre baraj yüzde 7 olacak.

Düzenlemeyle siyasi partilerin seçime girebilmeleri için Meclis’te grup kurma şartı kaldırılacak. Düzenlemeye göre, partilerin seçimden 6 ay önce en az 41 ilde örgütlenmeyi tamamlamaları gerekecek. Bu maddeyle milletvekili transferlerinin önüne geçilmesi planlanıyor.

 

Seçimlere kısa bir süre kala seçmen kütüklerinin yer değiştirilmesi mümkün olmayacak. Bunun için de seçmenin son bir yıl içerisinde sürekli olarak bulunduğu adres dikkate alınacak. Tayin ve atama gibi zorunlu haller istisna tutulacak.

Diğer yandan, yeni düzenlemeyle en kıdemli üç hâkim arasında kura yapılacak. İl Seçim Kurulu Başkanı bu kura sonucu belirlenecek.

Cumhur İttifakı’nın seçim barajını yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşecek tasarısını. AKP milletvekili Hayati Yazıcı ve MHP milletvekili Feti Yıldız anlattı.

AKP’li Hayati Yazıcı şunları söyledi:

“9 maddesi seçimlerin temel hükümleri, 1 maddesi mahalli idareler seçimiyle ilgili. Teklifimizin birinci maddesiyle seçim barajını yüzde 7’ye indirilmesini teklif ediyoruz. İkinci maddesiyle, kelime düzeltmeleri yapıp ‘İttifakın aldığı oy toplamı barajı geçtiği takdirde milletvekili hesabı ve dağılımı partilerin oy sayısı dikkate alınarak yapılır’ deniliyor. Teklifin üçüncü maddesiyle, siyasi partilerin seçimlere katılmalarına ilişkin TBMM’de grubu bulunma koşulunu çıkarıyoruz ve örgütlenme oranında kongre işlemlerinin yapmış olmasının aranmasını öngörmüş oluyoruz. Beşinci maddesiyle il seçim kurulunun ilişkin düzenleme mevcut. İl seçim kurulunun birinci sınıf hakimler arasından kura ile belirlenmesine ilişkin düzenlemeyi içerir. Altıncı maddesiyle, benzer düzenlemeyi ilçe seçim kurulları için öneriyoruz. Yedinci maddesiyle, ‘Sandık kuruluna üye bildirme hakkı olan bir parti, bir başka parti üyesini sandık üyesi olarak gösteremez’ fıkrasını ekliyoruz. Sekizinci maddesiyle, mahalli idareler seçiminde yerleşim yeri adresine göre oluşturulan 1 yıl önceki seçmen kütüğüne göre yapılır düzenlemesi. Dokuzuncu maddesiyle, ‘Adresi kapanmış olması sebebiyle, sistemde gözükmeyenler son seçmen olduğu yerde devam eder’ fıkrası ekleniyor. Onbirinci maddesiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyum düzenlemesi yapıyoruz.”

MHP’li Feti Yıldız teklife ilişkin şunları söyledi:

“Ülkemizde seçimler uzun yıllardır yerleşmiş uygulamalar çerçevesinde yapılmaktadır. Temsilde adalet ve yönetimde istikrar her zaman mümkün olmamıştır. Bu değişiklikle bu kavramların dengelenmesi için çaba gösterilmiştir.

Seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi önerilmiştir. Böylelikle temsilde adaletin güçlendirilmesi hedeflenmiştir. 12 Eylül’den sonra sisteme dahil edilen seçim barajı değiştirilmektedir.

Partilerin seçimlere katılabilmesi için TBMM’de grup oluşturmaları yeterli görülmektedir. Demokrasi örgütlü toplum demektir. Siyasi partilerin örgütlülüğü demokrasinin yaygın ve katılımcı olmasının önünü açmaktadır. Teşkilatlanma ve kongre şartı yeterli olmaktadır. Salt grup kurmak, seçime katılmak için yeterli görülmemiştir.

İl ve ilçe seçim kurulu heyetlerinin hakimler tarafından şeffaf bir şekilde kura ile belirlenmesi, seçmen kütüklerindeki sorunların çözümüne ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir.

Ülkemizin yükselen demokrasi çıtası daha da yükselecektir. Yönetimde istikrarın temsilde adalet ile güçlenmesi amaçlanmaktadır.”

Benzer Haberler