Seçim yasası değişiyor, baraj düşüyor…

13 Mart 2022 Pazar

Seçim yasası değişiyor, baraj düşüyor…

Cumhur İttifakı’nın üyeleri AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı yeni seçim yasası  meclise geliyor

Barajı yüzde 10’dan 7’ye düşürecek olan Milletvekili Seçimi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ilişkin olarak iki partinin genel başkan yardımcıları basın toplantısı düzenleyecek.

KAMUOYUNA AÇIKLANACAK

AKP’ye yapılan açıklamaya göre, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, yarın TBMM’de basın toplantısı düzenleyecek.

Erdoğan’ın isteği üzerine Seçim Kanunu değişiyor: Beş madde sıralandı

Saat 11.00’deki basın toplantısında Cumhur İttifakı’nın üzerinde uzlaştığı, Milletvekili Seçimi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, kamuoyuna açıklanacak.

41 İLDE ÖRGÜTLENME ŞARTI

Edinilen bilgiye göre, 15 maddelik teklifle yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 7’ye düşürülecek. Tek başına seçime giren ve yüzde 3 oy alan siyasi partiler, hazine yardımı alabilecek.

Barajı geçen partiler ise daha çok hazine yardımı alacak. Teklifle, partilerin seçime girme kurallarında da değişikliğe gidilecek. Meclis’te grup kurarak partilerin seçime girmesinin önüne geçilecek ve illerde teşkilatlanma ve kongrelerini tamamlama şartı korunacak. Seçimlere sadece 41 ilde örgütlenen partiler katılabilecek.

Düzenlemeyle ayrıca seçmen vasfı kazanan bir kişinin adres değişikliği yapsa bile bütün seçimlerde oy kullanmasını temin etmek amacıyla kanunda değişiklik yapılacak.

‘İktidar, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nda köklü değişiklikler yapmaya hazırlanıyor’

Benzer Haberler