Moderna aşısının son sonuçları açıklandı: Yüzde 94.1

30 Kasım 2020 Pazartesi

Moderna aşısının son sonuçları açıklandı: Yüzde 94.1

Moderna, geliştirdikleri koronavirüs aşısının hiçbir komplikasyonla karşılaşmadığını, yüzde 94.1’lik başarı oranıyla acil kullanım iznine başvurulacağını açıkladı.

Yeni tip koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayıları tüm dünyada artışa geçerken, aşı çalışmaları da hızla devam ediyor. Moderna, 30 binden fazla kişiyle yapılan aşı çalışmalarında, 196 koronavirüs hastasının 185’inin aşıyı aldığını, 11’inin ise plasebo aldığını duyurdu. Bu hastalar arasındaki otuz kişinin ciddi vaka olduğu bildirildi. Moderna bu otuz kişinin tamamında aşının etkili olduğunu açıkladı.

Moderna’nın aşı ekibinin başında yer alan Dr. Tal Zaks, “Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilere sahibiz” ifadelerini kullanırken “Bu salgını yok etmekte önemli bir rol oynamayı umuyoruz” diye konuştu.

“İSTATİSTİKSEL FARK ÖNEMLİ DEĞİL”

16 Kasım’da etkinlik oranını yüzde 94.5 olarak açıklayan ve bugün açıklanan rakamda 94,1 olarak belirtilen Moderna’nın koronavirüs aşısı ile ilgili Dr. Tal Zaks, bu oranın istatistiksel olarak önemli bir fark olmadığını belirtti.

Moderna, geçtiğimiz hafta acil kullanım iznine başvuran Pfizer-Biontech aşısından sonra acil kullanım iznine başvuran ikinci aşı durumunda. Pfizer-Biontech aşısının etkinliği ise yüzde 95 olarak açıklanmıştı.

SONUÇLAR 17 ARALIKTA

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin bağımsız danışmanlarının, Moderna’nın aşı çalışmalarını incelemek için 17 Aralık’ta bir araya gelmesi planlanıyor. Daha önce, yetkililerin Pfizer’in verilerinin incelemesi için 10 Aralık’ta bir araya gelecekleri açıklanmıştı.

Benzer Haberler