Soma Katliamı Davası’nda reddi hakim talebi reddedildi

12 Haziran 2021 Cumartesi

Soma Katliamı Davası’nda reddi hakim talebi reddedildi

301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’na ilişkin yeniden başlayan yargılamada, avukatların reddi hakim talebi reddedildi.

Soma Katliamı Davası’nda mağdurların avukatları tarafından yapılan ‘reddi hakim’ talebi duruşmanın görülmesine iki gün kala bir kez daha reddedildi.

301 maden işçisinin yaşamını yitirmesiyle ilgili görülen Soma Katliamı davasına ilişkin müşteki avukatları tarafından mahkeme başkanı Salih Pehlivanoğlu ile üye hakimler Gizem Adak Yelkuvan ve Abdurrahman Burak Karahan’ın tarafsızlıklarını yitirdikleri gerekçesiyle reddine ilişkin başvuru sonuçlandı. Mahkeme, talebin yerinde olmadığını savunarak, reddi hakim talebini reddetti. Karar, dün gece (11 Haziran) Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne (UYAP) yüklendi.

Mahkeme tarafından verilen ret kararının gerekçesinde şunlar kaydedildi:

“Yapılan inceleme sonucunda delillerin incelenmediği, ara kararların gerekçesiz olduğu bozma sonrası yapılan yargılamada usule uyulmadığı şeklindeki iddiaların Yargıtay’ın incelemesiyle değerlendirilebilecek iddialar olduğu, mahkeme heyetinin tarafsızlığının zedelendiğine dair iddiaların bu nedenle yerinde olmadığı, mahkeme başkanının olaya münhasır olarak bu mahkemeye atandığı, üyelerin tecrübesiz olduğu ve mahkeme başkanının kararlarına bağlı oldukları yönündeki iddiaların ise soyut iddiadan ibaret olduğu ve bu hususta herhangi bir delil sunulmadığı, mahkeme hakimlerinin tarafsızlığını yitirdiğini gösterir bir davranışta bulundukları yönünde herhangi bir iddia ve ispatta bulunmadığı anlaşılmakla yerinde olmayan hakimin reddi talebinin reddine karar vermek gerekmiştir.”

DAVA HAKİMİ İKİ KEZ DEĞİŞTİ

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından 25 Mayıs’ta yapılan Yaz Kararnamesi ile Soma Davası’na bakan Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Salih Pehlivanoğlu Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.

Onun yerine ise Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Serkan Erdoğan görevlendirildi. Soma Davası yerel mahkemede görüldüğü sırada karar aşamasında iken 4 Temmuz 2017 tarihinde yine mahkeme başkanı değiştirilmişti.

Mahkeme başkanı Aytaç Balı, HSK kararnamesi ile İzmir’e gönderilmişti. Yerine Elbistan’daki maden ocağı kararıyla bilinen Salih Pehlivanoğlu getirilmişti. Davanın 13 Nisan’da görülen son duruşmasında Yargıtay’ın bozma ilamı esas alınarak savcılık tarafından mütalaa verilmişti.

‘Reddi hakim’ talebinin reddedilmesi kararı üzerine 14 Haziran’da görülmeye devam edilecek dava duruşmasında avukatlar ve sanıklardan Can Gürkan’ın esasa ilişkin savunma yapması bekleniyor.

Benzer Haberler