Skandal! İkizdere’de direniş sürerken ikinci taş ocağına izin çıktı

3 Mayıs 2021 Pazartesi

Skandal! İkizdere’de direniş sürerken ikinci taş ocağına izin çıktı

İkizdere’de Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taşocağına karşı direniş devam ederken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü’nün, şirkete yeni bir taşocağı açılması için izin verdiği ortaya çıktı.

Rize’de İşkencedere Vadisi’nde AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taşocağına karşı 17 günlük kapanmada da direnişini sürdüren köylüler, “doğa talanı yapıldığı” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

İkizdere’de mücadele eden yaşlı kadın ağlayarak isyan etti: Bir yere gitmek istemiyorum

Saray İttifakı’nda İkizdere çatlağı: Seçmeninize ihanet ettiniz

2. TAŞ OCAĞI İZNİ ALINDI

Yöre halkı yaşama alanlarını savunma mücadelesi verirken bakanlığın verdiği ikinci taş ocağı iznini Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’a değerlendiren İkizdereli Jeofizik Mühendisi Mehmet Baş, şunları kaydetti:

“İyidere Lojistik Merkez ve Liman İnşaatı için yapmak istedikleri taşocağı için alanda 3 yıl çalışacaklarını belirtiyorlardı. Madem öyleydi yeni ocak için neden izin aldınız? Yetkililerin hepsi yalan söylüyor. Mücadelesini verdiğimiz ocak için kapasite artışı istemişlerdi, kapasite artışı ÇED sürecine girdiği için Çevre Bakanlığı’ndan döndü. Onlar da yapmak istedikleri 1. taşocağının hemen ilerisinde ve köylere daha yakın bir mevkide 2. taşocağı iznini aldı. Burası da 23 hektarlık bir alan. İki ocağı birbirine bağlayacaklar. Cengiz bu işin müteahhitliğini yapıyor, burayı işaret eden de veren de devlet” dedi.

İkizdere’de aileler ‘çocuklarınızı işten atarız’ diye tehdit ediliyor

Tarkan tek tek İkizderelileri paylaştı: İkizdere sahipsiz değildir

İKİZDERE YALNIZ DEĞİLDİR

Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) Genel Başkanı Nuh Mehmet Yakuter, Rize’de taş ocağına karşı mücadele eden köylülere destek verdi. Yakuter, “İkizdere yalnız değildir” dedi.

10 YILDIR YAĞMA VAR

“Son 10 yıldır ülkemizde doğa ve orman alanlarının yağmalandığını görüyoruz” diyen Yakuter, şunları söyledi:

“İkizdere’de köylüsünü canı gönülden kutluyorum. Yanlarında olduğumuz açıklıyorum. İkizdere yalnız değil, sahipsiz değildir. Orman arazilerinin talan edilmesini takip ediyoruz. Müdahil olma şansına sahibiz. Orada işlem yapan şirketi (Cengiz İnşaat’ı) kınıyoruz. Buna izin veren yetkilileri de kınıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’nı da göreve çağırıyoruz.”

“DESTEK BEKLİYORUZ”

Sahurdan sonra sabah 04.00da yola çıkan İkizdereliler, 06.00da orman girişinde jandarma barikatında durduruldular. İş makinelerinin olduğu yerde 1 yurttaş gözaltına alındı.

Nöbette olan bir yurttaş, halktan destek beklediklerini belirterek, “Başaracağımıza inanıyorum ama Allah aşkına bize herkes destek versin. Gece uykumuz yok, gündüz duruşumuz yok. İşimizi gücümüzü hep bıraktık. Devlet bu sesi tıpkı Cerattepe’de olduğu gibi duymayacak, duyulmaması için çabalayacak! Duymak, çoğaltmak hepimizin görevi!

CHP’Lİ TANAL İŞ MAKİNESİNİN ÜSTÜNE ÇIKTI

Nöbetteki yurttaşlara destek için 3 gündür İkizdere’de olan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, dün çalışmaları; iş makinesinin üzerine çıkarak protesto etti. Tanal, doğayı tahrip edenler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mahmut Tanal doğa katliamını iş makinesinin üstüne çıkarak durdurdu

Benzer Haberler