Siyasi sebeplerden aynı gruba düşmeleri engellenecek

20 Kasım 2018 Salı

2 Aralık’ta Türkiye’nin de yer alacağı 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası kura çekimi yapılacak. 55 ülke, 10 grupta 5’erli ve 6’şarlı olarak gruplara ayrılacak. UEFA, kura çekiminde ülkeler arasındaki siyasi gerginlikler, uzaklık ve hava şartlarını hesaba katarak, bazı milli takımların birbiriyle aynı grupta eşleşmesini engelleyecek.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro 2020) Grup Elemeleri’nde kura çekimi 2 Aralık Pazar günü İrlanda’nın Dublin kentindeki gerçekleşeçek. Kosova’nın da dahil olmasıyla birlikte 55 ülkenin 5 grup 5’erli, diğer 5 grup 6’şarlı olmak üzere toplamda 10 grupta mücadele edeceği organizasyon öncesi kura çekimine ülkeler arasındaki siyasi durum, hava şartları ve birbirlerine olan uzaklıkları da etki edecek. Uluslar Ligi’nde tüm gruptaki maçların bitmesinin ardından bu ligde alınan sonuçlara göre yapılacak sıralamaya göre, torbalar oluşturulacak. Türkiye’nin üçüncü torbada gözüktüğü kura öncesi Kosova, Sırbistan ve Bosna Hersek, Ukrayna-Rusya, İspanya-Cebelitarık, Ermenistan-Azerbaycan, siyasi sebeplerden dolayı aynı gruba düşmeyecek.

24 takımla, 12 farklı ülkede…

21 Mart 2019’da başlayacak ve 19 Kasım 2019’da bitecek grup maçları öncesi Azerbaycan, İzlanda ve Kazakistan, kendilerine uzak ülkelerin sadece biriyle eşleşebilecek. Ayrıca kış şartlarını da düşünen UEFA; Belarus, Estonya, Faroe Adaları, Finlandiya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Norveç, Rusya, Ukrayna’nın aralarında bulunduğu 10 ülkeden en fazla ikisinin (siyasi problemi olmayanlar) aynı grupta olmasına izin verecek. 24 takımın yer alacağı ve 12 farklı ülkenin ev sahipliğini yapacağı turnuvada finaller, 12 Haziran 2020’de başlayacak ve 12 Temmuz 2020’deki şampiyonluk maçıyla sona erecek.

Uzaklık sebebiyle sadece biriyle eşleşecekler

■ Azerbaycan; Cebelitarık, İzlanda ve Portekiz’den ancak biriyle eşleşebilir.

■ İzlanda; Ermenistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Gürcistan ve İsrail’den ancak biriyle eşleşebilir.

■ Kazakistan; Andorra, İngiltere, Fransa, Faroe Adaları, Cebelitarık, İzlanda, Malta, Kuzey İrlanda, Portekiz, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya, İspanya ve Galler’den biriyle eşleşebilir.

Aralarında siyasi gerginlik olan ülkeler

Ukrayna ve Rusya

2014’teki Kırım krizinde Rusya bölgeye müdahale etti ve ardından başlayan sorunlar, iki ülkeyi her alanda etkiledi.

Kosova ve Bosna Hersek

Bosna Hersek’in, Kosova’yı siyasi olarak tanımaması sebebiyle birbirlerine rakip olamayacaklar.

Kosova ve Sırbistan

Sırbistan da tıpkı Bosna Hersek gibi bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı tanımıyor.

İspanya ve Cebelitarık

İspanyollar, Birleşik Krallık’a bağlı Cebelitarık’ta hak iddia ettikleri için aynı gruba düşmeyecekler.

Ermenistan ve Azerbaycan

Ermenistan’ın, Karabağ’ı 1992’de işgal etmesi nedeniyle iki ülke arasındaki gerginlik yüksek seviyede.

Kış şartlarının ağır olduğu ülkeler

■ Belarus

■ Estonya

■ Faroe Adaları

■ Finlandiya

■ İzlanda

■ Letonya

■ Litvanya

■Norveç

■Rusya

■Ukrayna

FANATİK