‘Siyasi cinayetler söylemi iktidarın taktiği’

Yayın tarihi: 14 Ekim 2021 Perşembe 11:01 am - Güncelleme: 14 Ekim 2021 Perşembe 11:01 am

Eski Dışişleri Bakanı Sadettin Tantan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ‘siyasi cinayetlere’ ilişkin konuştu. ‘İktidarın taktiği’ değerlendirmesini yapan Tantan, ”Bilinçli olarak çıkarılır. Siyasi parti yetkililerine el altından duyurulur. Muhalefet, halk ile iç içe olmalı.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ”Siyasi cinayetler olabilir” açıklamasının yanı sıra İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da benzer duyumlar aldığını söylemişti. İddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kendiliğinden soruşturma başlattı.

Eski Dışişleri Bakanı Sadettin Tantan, son günlerde gündemden düşmeyen ‘siyasi cinayetler’e ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Tantan, şunları söyledi:

“Hangi makamda olursa olsun, o kişinin makamını kaybetmemek, iktidarda olan siyasilerin de iktidarını kaybetmemek için makama, iktidara talip olanları tasfiye etmek adına çalışma yapıldığı algısı yaratılır. Korku, panik ortamının yaratılmasıyla kendilerinin halk tarafından kabullenmesi sağlanır ve o iktidara gelmelerini engelleyebilirler. Yani söylentiler bilinçli olarak çıkarılır ve bunlar siyasi parti yetkililerine el altından duyurulur. Planlı, programlı olarak yapılır. Burada yerli ve yabancı işbirliği içinde olan aktörlerin de payı olabilir.” diyen Tantan, kamu görevlilerine de moral verilmesi gerektiğini söyledi. Tantan, ”Devlet içinde görev yapan dürüst çok sayıda kamu görevlisi var. Muhalefet, Devlet kurumlarına sahip çıkarsa, oradaki vatanperver insanlar da kanunsuz emirleri artık dinlemeyecek ve yasadışı istekleri yerine getirmeyecektir”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalefet partilerine “iktidara talip olmamaları” yönündeki çağrısını ise şöyle yorumladı:

AKP İÇİNDE DE İKTİDAR SAVAŞI VAR

“AKP içinde de iktidar savaşı var. Muhalefete, ‘İktidara talip olmayın’ derken parti içinde de, ‘Benden kopmayın” mesajı veriyor. Aynı şekilde iş dünyasına da, kendisinin elinden iktidarı kimse alamayacağını, bu nedenle yanından ayrılmamalarını istiyor.”

CHP’den Erdoğan’a dolar göndermesi