Gökçe Gökçen’in ‘Cumhurbaşkanı’na fiili saldırı’ davasında CHP’li vekillere polis engeli!

13 Ekim 2021 Çarşamba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen hakkında açılan “Cumhurbaşkanı’na fiili saldırı” davasının duruşmasında CHP’li vekillere polis müdahale etti. Davayı takip eden Mahmut Tanal, “Emniyetin tavrı hukuki değil, siyasi” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen hakkında, “Cumhurbaşkanına fiili saldırı” suçlamasıyla açılan davanın duruşması bugün görüldü. Davada mahkeme, görevsizlik kararı verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu yargılamanın olması bile çok komik bir olay ama öyle veya böyle bir şekilde adalet yerini bulacak. Biz; hak, hukuk, adalet diyoruz” dedi. Avukat Celal Çelik ise “Sayın Cumhurbaşkanı’na yönelik eleştirel değerlendirmenin fiili saldırı gibi absürt bir suçlamaya konu olamayacağını mahkeme hüküm altına almış oldu” diye konuştu.

Duruşmayı takip eden CHP Heyeti, Ankara Adliyesi önünde polis engeline rağmen basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Gökçen’in yanı sıra; CHP Genel Başkan yardımcıları Seyit Torun ve Onursal Adıgüzel ile CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Süleyman Bülbül, Fethi Açıkel, Mehmet Göker, Ali Şeker, Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve CHP’nin avukatı Celal Çelik katıldı.

“BUGÜN İTİBARİYLE ÜÇ DAVADAN BİRİ BİTMİŞ OLDU”

Avukat Celal Çelik, Gökçen hakkındaki yargılama süreci ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“MYK’ya karşı sorumluluk atfedilerek hazırlanmış olan bir kitapçıktan kaynaklı olarak çok absürt davalar açılmıştı. Kitapçık da şuydu: FETÖ’nün siyasi ayağı özelinde CHP tarafından eleştiriler, değerlendirmeler yapılmıştı. Tamamı doğru olan, haklı eleştirilerdi, olgusal dayanakları vardı. Buna rağmen sayın savcılık tarafından olmayan suçlar ihdas edilerek Genel Başkan Yardımcımız Gökçe Gökçen ile ilgili üç tane farklı dava açılmıştı. O davalardan biri bugün ağır ceza mahkemesinde görüldü ve aslında sevindirici olan şuydu elbette; mahkeme heyeti ve sayın savcı bu iddianamenin absürt olduğunun farkına vardılar, henüz Gökçe Gökçen’in ifadesi dahi alınmaksızın görevsizlik kararı verilmesi gereği ortaya kondu. Sayın Cumhurbaşkanı’na yönelik olarak yapılan eleştirel değerlendirmenin hiçbir biçimde fiili saldırı gibi absürt bir suçlamaya konu olamayacağını mahkeme aslında hüküm altına almış oldu. Dolayısıyla bu hüküm elbette bizim açımızdan önemli. Bugün itibariyle üç davadan biri bitmiş oldu.”

“EMNİYETİN TAVRI HUKUKİ DEĞİL, SİYASİ”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Gökçe Gökçen’in davasının duruşmasını takip etmek için adliye önündeydi. Tanal, adalet pankartının açılmasını engellemeye çalışan emniyet görevlilerinin tavrını ‘siyasi’ olarak nitelendirdi.

Tanal’ın paylaşımı şu şekilde:

Mahmut Tanal ifşa etti: CHP’liler için “Asmak şart” diyen AKP’li isim hesabını kapattı

Gökçe Gökçen: Üniversitelerimiz otellerimiz kadar değerli değil

 

Benzer Haberler