Sırrı Sakık ve MHP’li isim günler sonra karşı karşıya: Geç yerine

21 Kasım 2023 Salı

MHP’li TBMM Başkanvekili Celal Adan ile küfür ettiği HEDEP’in milletvekili Sırrı Sakık, Genel Kurul’da karşı karşıya geldi. Celal Adan, Sırrı Sakık’a “Geç yerine” diye bağırdı. Genel Kurul’un ilerleyen saatlerinde TBMM Kürsüsü önünde toplanan HEDEP milletvekilleri alkışlı protesto gerçekleştirdi.

MHP’li TBMM Başkanvekili Celal Adan’ın HDP grubuna “P…ler” şeklinde küfür etmesinin ardından HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan tepki göstermiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Celal Adan’a destek olmuştu.

Küfür tartışması bugün bir kez daha TBMM Genel Kurulu’nda gündeme geldi.

HEDEP Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık küfür konusuyla ilgili olarak Celal Adan’a hitaben, “Bunlar size de parlamentoya da hiç yakışmıyor. Tutumunuzdan dolayı söz istiyorum” dedi.

MHP’Lİ BÜLBÜL: MESELENİN NET OLDUĞUNU İFADE ETTİK

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ise Adan’ın açıklamalarının gayet net olduğu, MHP’nin de konuyla ilgili yaptığı açıklamaların gayet net olduğunu ve tartışmayı uzatmaya gerek olmadığını söyledi.

Muhammed Levent Bülbül şu şekilde konuştu:

“Şu anda Meclis’te açılış itibarıyla sadece bir açıklama yapmış bulunmaktasınız. Herhangi bir tutum söz konusu değildir. Açıklamasını yaptığınız husus son derece sarihtir. Parlamentoya yönelik bir açıklamadır. Muhatabı da millettir ve bütün parlamenterlerdir. Bununla alakalı olarak eğer anlaşılmadıysa tutanaklarda bu yapmış olduğunuz açıklamanın ne olduğu gayet iyi bir şekilde anlaşılacaktır. Biz daha ilk günden itibaren Milliyetçi Hareket Partisi Grubu Başkanvekili olarak yapmış olduğumuz açıklamalarda bu meselenin ne olduğunu çok net bir şekilde izah ettik. Bir daha üzerine yorum ya da duraksamaya yer vermeyecek kadar meselenin belli olduğunu ifade ettik.

Bu meselenin daha fazla gündeme getirilmesinde ve daha fazla deşilmesinde bir fayda mülahaza etmiyoruz. Sizin şu anda yapmış olduğunuz konuşma gayet nettir. Biz de Milliyetçi Hareket Partisi olarak bunu ifade etmişizdir.”

“YALAN SÖYLÜYORSUN” TARTIŞMASI

Bu sırada ayağa kalkan Sırrı Sakık, Celal Adan ile tartıştı. Celal Adan’ın “Yalan söylüyorsun” demesi üzerine Sırrı Sakık “Sen yalan söylüyorsun” diye cevap verdi. TBMM Başkanvekili “Geç yerine” diye bağırdı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora söz istedi. Yaşanan tartışmalar nedeniyle Karakoç Dora konuşmakta güçlük çekti.

KÜRSÜ ÖNÜNDE ALKIŞLI PROTESTO

 

Genel Kurul’da tartışmalar devam etti. İlerleyen saatlerde HEDEP milletvekilleri TBMM Kürsüsü önünde toplandı. HEDEP grubu alkışlı protesto gerçekleştirdi.

HEDEP’ten Bahçeli’ye ‘küfür’ yanıtı: Haddinizi bilin