Sinop’lu Poseidon gündem oldu

24 Ocak 2022 Pazartesi

Sinop’ta bir heykeltıraş tarafından yapılan Yunan mitolojisinde deniz tanrısı Poseidon’u temsil eden heykeli sosyal medyada gündem oldu.

Sinop’ta koleksiyonun yanı sıra tarih ve heykeltıraşa yakın ilgi duyan Cemalettin Kaya, Yunan mitolojisinde deniz tanrısı Poseidon’u temsil eden İspanya’daki Posedion heykelinin benzerini yapmaya karar verdi. Cemalettin Kaya tamamladığı heykeli, 2007 yılında sahilde işlettiği plajda deniz içindeki kaide üzerine konuşlandırdı.

Sahilde konuşlandırılan heykel sosyal medyada gündem olmayı başardı.

İLGİNÇ YORUMLAR GELDİ

Sinoplu Poseidon heykelini eleştiren sosyal medya kullanıcıları, “Bizimki sanki çatıda anten düzeltirken üşümüş”, “İspanya’nın Poseidon’u omega-3 bakımından zengin gıdalarla beslenmiş, bizimki de bol bol ekmek yemiş, hamurla beslenmiş”, “İspanya Akdeniz’de, Sinop Karadeniz’de haliyle abimiz biraz üşümüş ve omzunu çekmiş. Dikkatli bakarsan aynı adam zaten” şeklinde yorumlarda bulundu.

“İYİ TARTIŞSINLAR, İYİ ARAŞTIRSINLAR”

Eleştirilere yanıt veren Cemalettin Kaya, “Poseidon, bilindiği gibi Yunan mitolojisinde deniz tanrısı. Sinop, Karadeniz’de denizle anılan tek kenttir. Bu heykel buraya, 2007 yılında eşimle yapılmıştır. Kaidesi de deniz ürünlerinden yapılmıştır. O yükseklikte yapılmasının sebebi ise, herkes onu tartışıyor, poyrazla birlikte dalgalar o yüksekliğe ulaşıyor. Bu arkadaşlar da iyi tartışsınlar, iyi araştırsınlar. Her şey önce düşünceyle başlar, sonra şekil alır. Bu heykel şu anda burada bakımsız kaldı. Yazın bakımlarını yapacağız. Böyle bir güzel heykelin yanında fotoğraf çektirmeden gidenler, öbür dünyada pek rahat edemezler” dedi.

Barbaros Şansal aradığı elemanı buldu! Villa+otomobil+8 bin Euro maaş

Benzer Haberler