Sinemaseverler geri sayıma başladı: Altın Portakal Film Festivali 57. kez izleyicisiyle buluşmaya hazır

Yayın tarihi: 29 Eylül 2020 Salı 4:27 pm - Güncelleme: 29 Eylül 2020 Salı 4:27 pm

57. kez düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan festival 3-10 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak.

Bu yıl 57’ncisi düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. Festivalin Yıldızların Altında adı altında gerçekleştirilecek olan açık hava film gösterimleri için biletler bugünden itibaren online olarak satışa çıkarıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal ve Uluslararası Yarışma kategorileriyle birlikte sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını üstlendiği festivalin idari direktörlüğünü, geçen yıl olduğu gibi Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum’un yöneticiliğini ise Olena Yershova Yıldız yürütüyor.

Festival kapsamında Ulusal Uzun Metraj, Uluslararası Uzun Metraj, Ulusal Belgesel gibi yarışmalar düzenlenecek. Ayrıca Antalya Film Forum ile yapım aşamasında ya da proje aşamasında olan filmler ile diziler maddi destek görecek. Altın Portakal Sinema Okulu aracılığıyla bu yıl tam 250 öğrenci, festivalin konuğu olacak.

Uluslararası Yarışma’da yılın dikkat çeken yapımları yer alıyor. Çoğunluğu Venedik Film Festivali’nde ilk gösterimlerini yapan yılın en yeni yapımları, Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyici karşısına çıkacak. Filistin’den Fransa’ya, Finlandiya’dan İran’a dünyanın dört bir yanından toplam 10 film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarındaki 120 bin TL para ödülü ile En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında Altın Portakal heykelciği için yarışacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Çiğdem Vitrinel, Mustafa Kara ve Tunç Davut’tan oluşan Film Yönetmenleri Derneği jürisi FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü’nün, sinema yazarları Coşkun Çokyiğit, Gül Yaşartürk ve Murat Tırpan’dan oluşan jüri de Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü’nün bu yılki sahibini belirleyecek.

Türkiye’den senarist ve yönetmen Emin Alper, Romanyalı yapımcı Ada Solomon, Les Arcs Avrupa ve Tribeca Film Festivalleri’nin Sanat Yönetmeni Frederic Boyer, İranlı oyuncu, yönetmen Niki Karimi ile Brezilyalı video sanatçısı, yönetmen ve senarist Sandra Kogut, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak 10 filmi değerlendirecek jüriyi oluşturuyor.

Beyazperde’de yer alan habere göre Altın Portakal’ın ödüllü filmleri MUBI’de gösterime sunulacak. 3 Ekim’den 30 Kasım’a kadar MUBI üzerinden filmler izlenebilecek.

Festival, 3-10 Ekim tarihleri arasıda izleyicilerle buluşucak.