Sinan Oğan ve Ümit Özdağ’ın oyları nasıl dağılacak?

Yayın tarihi: 25 Mayıs 2023 Perşembe 8:02 am - Güncelleme: 25 Mayıs 2023 Perşembe 8:20 am

Siyaset bilimciler, Sinan Oğan Ümit Özdağ‘ın kararını değerlendirdi. Siyaset bilimciler, “Milliyetçiler Oğan’a tepkili. İbre Kılıçdaroğlu’ndan yana” dedi.

28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, dağılan ATA İttifakı’nın birinci turdaki adayı Sinan Oğan Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğini açıkladı. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğini açıkladı.

Ümit Özdağ: Bakanlık meselesi hükümet kurulmadan konuşulacak bir mesele değil

“3’ÜNCÜ BİR TERCİH OLARAK ORTAYA ÇIKTI”

Cumhuriyet Gazetesi’nden Rengin Temoçin’in haberine göre; iki kararı da değerlendiren Siyaset Bilimci Doç. Dr. Cangül Örnek, “Oğan’ın yüzde 5’lik oyu hem Erdoğan’a hem de Kılıçdaroğlu’na oy vermek istemeyenlerin bir üçüncü aday arayışının sonucu olarak ortaya çıktı. Oğan’ın açıklamasının ardından özellikle milliyetçi çevrenin, Oğan karşısında konum aldıklarını görüyoruz. Dolayısıyla taşıyabileceği oy oranı gittikçe azalıyor” dedi.

ZOR BİR DENKLEM

Örnek, Özdağ’ın Kılıçdaroğlu’na desteğini açıklamasına ilişkin ise şunları söyledi: “Muhalefet için zor bir denklem kurulmuş oldu. Bir yandan milliyetçi bir yandan Kürt oylarını konsolide etmek ve tekrar Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verilmesini sağlamak muhalefet için zor bir iş. Özdağ’ın destek açıklamasının Cumhur İttifakı kanadında sessizlik yarattığını gözlemliyoruz.”

İTTİFAKIN ORTASINDA ZAFER PARTİSİ VAR

Siyaset bilimci Özgün Emre Koç da şu değerlendirmeleri yaptı: “ATA İttifakı esasında omurgasını Ümit Özdağ ile Zafer Partisi’nin oluşturduğu bir ittifaktı. Çevresinde kümelenen milliyetçi, ulusalcı ve Atatürkçü seçmen de esas olarak Sinan Oğan’a oy vermek için değil, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’na oy vermek istemediği için oradaydı.

Ümit Özdağ canlı yayında A Haber’i zora soktu!

SİNAN OĞAN’A ÖFKE VE ALDATILMIŞ HİSSİ DOĞURDU

Özdağ ve Kılıçdaroğlu bir mutabakat imzalayarak bu ihtimali gerçeğe dönüştürecek adımı atmış oldular. Oğan’ın Erdoğan’a yönelmesi tabanda öfke ve aldatılmışlık hissi doğurdu. Adeta milliyetçi seçmenin ciddi bir kısmını Kılıçdaroğlu’na doğru itti.”

“OĞAN’IN BELİRLEYİCİ ETKİSİ YOK”

Oğan’ın seçmen üzerindeki etkisine dikkat çeken Aksoy Araştırma Şirketi’nin kurucusu Ertan Aksoy ise “Oğan’a oy veren yüzde 5’lik grupta Oğan’ın sadece yönlendirici etkisi var belirleyici etkisi yok. Dolayısıyla onun kararı seçmenin de o yönde hareket edeceği anlamına gelmiyor.

BÜYÜK BİR KISMI KILIÇDAROĞLU’NA OY VERECEK

Oğan’a oy verenlerin yüzde 22’si ikinci tura kalması Erdoğan’a oy vereceğini belirtiyor. Dolayısıyla o yüzde 5’in büyük bir kısmı, Kılıçdaroğlu’na oy verecek ya da protesto oyları çıkacak” diye konuştu.

Özdağ: Zafer Partisi olarak Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz