Şimşek KDV’nin peşine düştü! POS cihazları değişiyor

Yayın tarihi: 8 Mart 2024 Cuma 10:56 am - Güncelleme: 8 Mart 2024 Cuma 10:56 am

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek düşük KDV oranıyla fiş kesilmesinin önlenmesi için Haziran’dan itibaren yeni POS cihazlarına geçileceğini söyledi. Şimşek, vergi artışı iddialarını ise yalanladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek canlı yayında Katma Değer Vergisi’ne (KDV) ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, vergi artışlarıyla ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. KDV, MTV ve gelir vergisinin artmayacağını söyleyen Şimşek, düşük KDV oranıyla fiş kesilmesinin önlenmesi için yeni POS cihazlarının kullanılacağını da belirtti.

‘ÇOK CİDDİ DÜZENLEMELER ÇALIŞIYORUZ, NOKTA ATIŞI OLACAK’

Şimşek şunları söyledi:

“Harcamaları gözden geçireceğiz. Daha üretken, verimli alanlara yönelteceğiz. Kayıt dışılık ile mücadele edeceğiz. Çok ciddi düzenlemeler çalışıyoruz. Nokta atışı olacak. Kayıt dışı ile mücadele ederek, bütçe açığını daha kalıcı bir şekilde kontrol altına alacağız. Kayıt dışılık hak yemek demektir.

YENİ POS CİHAZLARI GELİYOR: ‘BİZE HABER VERECEK’

Seçim öncesinde kasıtlı üretilen spekülasyonlar var. Haziran’dan itibaren itibaren yeni bir nesil pos makinesi konulacak. Herhangi bir şehrin, çok işlek bir restoranı örneğin. Gün boyu ekmek, su gibi KDV yüzde 1 fiş kesilmiş. Bize haber verecek bu makine ile.

“POS cihazıyla kara para aklama işi büyüyor, Türkiye başını belaya sokmak üzere”

‘KDV, MTV ARTMAYACAK’

Vergi ile ilgili tutumuz net. Kurumlar vergisini artırmayacağız. Gelir vergisini artırmayacağız. KDV genel oranları artırmayacağız. İstisnalar varsa, indirimli olanlar var ise bunu gözden geçireceğimizi zaten söylemiştik. Motorlu Taşıtlara ilave bir oran gündemimizde değil.”

Mehmet Şimşek tarih verdi: Zorunlu afet sigortası geliyor

“POS cihazıyla kara para aklama işi büyüyor, Türkiye başını belaya sokmak üzere”

Kaynak: TELE1