İddialar doğru çıktı! Sıcaklık 30 derece düştü kar yağışı başladı

8 Eylül 2020 Salı

ABD’de Beklenen Polar Vortex (Kutup Girdabı), Sıcaklığı 33 Derece Birden Düşürdü, Birçok Şehirde Kar Başladı!

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Montana ve Colorado eyaletlerinde birçok şehirde polar vortex (kutup girdabı) ile kısa sürede sıcaklık 30-33 derece birden düştü. Bir gün öncesinde 30-35 dereceler ile yaz mevsimini yaşayan ABD halkı, saatler içerisinde aniden kış mevsimine geçti, sıcaklık 1-3 derecelere düştü. Hava Forum’un Amerika Birleşik Devletleri’nin Montana eyaletinde yer alan gönüllü muhabirleri sezon ilk kar yağışını an be an fotoğrafladı. Pazartesi günü kavurucu sıcaktan bunalan halk saatler içerisinde gelen dondurucu soğuk hava ile adeta şok geçirdi.

Büyük tehlike! Hava sıcaklığı bir günde 30 derece düşecek

Gerçekleşen bu enteresan hava olayı sebebiyle, Colorado eyaletinde yer alan başta Denver ve Springs şehirleri olmak üzere birçok şehre doğa ve meteoroloji meraklısı insanlar akın etti. Salı günü beklenen kar yağışlarının ardından Perşembe günü hava tekrar ısınmaya başlayacak.

POLAR VORTEX (KUTUP GİRDABI) NEDİR?

Polar Vortex dediğimiz şey dönen rüzgarlardan ibaret sadece. Aslında en kısa şekilde AO ve NAO yazımızda anlatmıştım. Ama şimdi biraz daha ayrıntıya girmek gerekecek diye düşünüyorum.

Kutup çevresinde hava çok soğuk olduğu için hava yer seviyesine doğru çöker. (Soğuk hava alçalır, çöker, sıcak hava yükselir.) Bu yüzden yer seviyesinde yüksek basınç oluşurken, üst seviyelerde bir alçak basınç oluşur. Bu alçak basınca Polar Vortex diyoruz. Alçak basınçlar havayı saatin tersi yönünde çevirerek havayı kendi etrafına sarar.

Polar Vortex’te aynı şekilde havayı kendi etrafına sararak üst seviyelerde batıdan doğuya doğru esen kuvvetli rüzgarlar oluşturur. Bu rüzgarlarada batılı diyoruz. Bu rüzgarlar soğukların güney enlemlere kaçmasını engeller. Böylece kutup çevresi hep çok soğuk kalır.

Benzer Haberler