Shane Larkin ve Scottie Wilbekin artık ‘yerli’ değil!

Yayın tarihi: 28 Ağustos 2023 Pazartesi 5:13 pm - Güncelleme: 28 Ağustos 2023 Pazartesi 5:13 pm

A Milli Erkek Basketbol Takımı‘na davet edilmelerine rağmen kampa katılmayan Shane Larkin ile Scottie Wilbekin, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun verdiği ceza nedeniyle ‘devşirme’ statüsünü kaybetti.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) milli takım kampına katılmadıkları gerekçesiyle ceza verdiği Shane Larkin ve Scottie Wilbekin yerli haklarını kaybettiler.

Basketfaul’ün haberine göre; TBF’nin “Basketbol Müsabaka Talimatı”na göre Shane Larkin ve Scottie Wilbekin “devşirme” statüsünü kaybetti, yabancı oyuncu konumuna geldi.

Yönergenin ilgili maddesi şöyle:

“10.8. Doğumdan sonra Türk vatandaşlığına geçmiş ve büyükler kategorisinde Türk Milli takımlarında oynayarak ülkemiz ümit, genç ve yıldız takımlarından yetişmiş olan basketbolcu hakkını kazanan basketbolcular; milli müsabakaya katılmama nedeniyle Disiplin Kurulu tarafından cezalandırılmaları halinde bu hakkı kaybederler.”

Shane Larkin ve Scottie Wilbekin’e Milli Takım cezası

YABANCI STATÜSÜNDE OYNAYACAKLAR

TBF Disiplin Kurulu, milli takım davetini geri çeviren Larkin ve Wilbekin’e 5’er maç men cezası vermişti. Bu durumda iki oyuncu da “ülkemiz ümit, genç ve yıldız takımlarından yetişmiş olan basketbolcu” statüsünü kaybetmiş oldu. Larkin ve Wilbekin, Tahkim Kurulu’na yapacakları itirazdan sonuç alamazlar ise Türkiye Basketbol Ligi’nde ancak yabancı statüsünde oynayabilecek.

Milli Takım çağrısına yanıt vermeyen Wilbekin ve Larkin’e ceza